Dolarda düşüş devam edecek mi? 21.10.2016

0
1003

Küresel piyasalar zorlu bir haftayı geride bırakırken, yurt içinde dünkü Merkez Bankası ararı sonrası kurda görülen gerilen çekilmenin kalıcı olup olmadığı takip edilecek.

Merkez Bankası, sadeleşme adımları kapsamında faiz koridorunun üst bandında art arda yedi aydır devam eden indirimlere başta TL’deki değer kaybı olmak üzere iç ve dış belirsizliklerin artmasının etkisiyle Ekim ayı itibarıyle ara verdi.

Karar öncesi 3,0710 seviyelerinde seyreden dolar/TL açıklamanın ardından 3,0517’ye kadar geriledi. Daha sonra tekrar yükselen kur 3,0650 seviyelerinde.

Analistler kurdaki gerilemenin bir miktar daha devam etmesini ancak genel risklerin devam etmesi nedeniyle bu gerilemenin sınırlı olmasını bekliyor.

ALTIN

Altın dört haftadır ilk kez haftayı kazançla tamamlamayı düşünüyor.

Bugün bir miktar gerilese de, yatırımcıların altın destekli exchange traded fonları (ETF) yoluyla varlıklarını artırmaya devam etmesinin etkisiyle altın hala hafta başından bu yana yüzde 1,1 artıda. Dün de yükselen spot altının onsu bugün yüzde 0,3 düşüşle 1.262 dolar seviyelerinde.

Düşük faiz ortamının devam etmesi bu yıl en çok altına yaradı. Fed’in bu yıl faiz artıracağına ilişkin beklentilerin artmasıyla son haftalarda daha zayıf bir seyir izleyen değerli metal yıl başından bu yana yüzde 19 değer kazandı.

PETROL

Petrol fiyatları arz tarafına ilişkin gelen haberlerle yön bulmaya çalışıyor.

Brent petrol yüzde 0,14 düşüşle 51,2, ham petrol ise yüzde 0,16 düşüşle 50,5 seviyesinden işlem görüyor.

Rusya’nın en büyük petrol şirketinin ülkesinin üretimi önemli ölçüde artırma kapasitesine sahip olduğunu söylerken; Nijerya küresel pazar payını artırmak için sattığı her tür petrolün fiyatını düşürdüğünü açıkladı. Yatırımcıların dikkati ise hala üretimin kısılmasına ilişkin anlaşmanın uygulanıp uygulanamayacağında.

Australia & New Zealand Banking Group analisti Daniel Hynes, “Yatırımcılar OPEC toplantısına doğru muhtemelen bahislerini hedge edecek. Bu yüzden pozisyon almada agresif değişiklikler beklemiyorum” dedi.

ASYA PİYASALARI

Bir yandan olumlu Çin verileri, bir yandan ABD seçimlerinde Hillary Clinton’ın yakaladığı ivme, bir yandan da emtia üreticilerindeki yükseliş sayesinde Asya piyasaları güçlü bir haftayı geride bırakmaya hazırlanıyor.

MSCI Asya Pasifik endeksi bugün yüzde 0,2 gerilese de hafta başından bu yana yüzde 1,1 değer kazandı. Japonya’nın Topix endeksi ise bilançolar ve ticaret verilerinin etkisiyle dalgalı seyretti.

DOLAR  2016’NIN SONUNDA NE OLUR? TIKLAYIN!

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.