‘Dolar’da hedef 2,39 seviyesi mi?

0
2721

Dolar kuru yükselişini ara vermeden sürdürüyor. Dolardaki yükseliş faizi artırırken borsayı düşürüryor. Jeopolitik riskler de bir araya gelince doların eli güçlenmiş oluyor.

DOLARDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Dolar kurundaki yükselişi olumlu karşılayan Bakan Nihat Zeybekci, kurun istenilen seviyelerde olduğunu söylemişti.

Vatan Gazetesi yazarı Ali Ağaoğlu konuyu köşesine taşıdı. İşte o yazı:

Dolar/TL kurlarında Ocak ayından sonraki en yüksek seviyesi olan 2.2895 seviyesi görüldü. Sepet kur da (Dolar+Euro toplamının yarısı) durum biraz daha iyi. Mart ayından bu yana en yüksek seviye olan 2.5990 seviyesi görüldü.

Kurlardaki harekete bağlı olarak bono piyasasında da faizlerde yükseliş, borsada da düşüş yaşandı.10 yıllık tahvilde “çift haneli faiz” (bileşik yüzde 10.07) görülürken, gösterge bono yüzde 9.98 bileşik seviye ilk çift haneye oldukça yaklaştı.

Kurlardaki hareketleri yorumlayan Bakan Zeybekci ,“2.15-2.25 aralığının ihracatı teşvik edici olduğunu” yinelemiş. Yüksek kurun enflasyona etkisinden endişe duyulabileceğini belirten bakan, kurların müdahale “gerektirmeyen” bir seviyede olduğunu da eklemiş.

MB’nin Cuma gününden başlayarak fonlama faizlerini yükseltmesi de piyasalarda bir şeyler oluyor kaygılarını arttırdı. Ben de önümüzdeki günlerde MB’dan döviz satışı yönünde bir müdahale beklemiyorum. Ancak 2.2650 seviyesinin aşılması 2.3075 seviyelerini resmin içine soktu. Bu seviye Fitch açıklamaları öncesinde test edilebilir. Eğer Fitch açıklamasını Cuma günü piyasalar kapandıktan sonra yapacak olur ise açıklamanın fiyatlaması Bayram sonrasında kalacaktır. Not indirimi gelmezse 1.3075 ile sınırlı kalacak bir hareket görürüz. Eğer ki not indirimi gelecek olur ise o zaman işimiz hayli zor olacak.

Bu durumda önümüzdeki aylarda 27 Ocak’ta görülen 2.39 seviyesinin yeniden test edilmesi ve hatta geçilmesi ihtimali artacaktır. MB’nin faiz indirmesini değil, o günlere gelinecek olur ise faiz artışlarını bile konuşuyor olacağız.

Kurlardaki gelişmelerin ne yöne evrileceği Güney sınırımızdaki gelişmelere oldukça bağlı. Son yıllarda izlediğimiz dış politikada önemli değişiklikler yapmadığımız takdirde kurlar ve ekonomi üzerindeki baskılar korkarım artarak devam edecek.

Koalisyona destek vermemiz, (IŞ)İD tarafından bir terör dalgası ile karşılaşmadığımız ve notumuzun korunduğu bir ortamda ben Bakan Zeybekçi kadar iyimser olamıyorum. İyi halde bile Dolar/TL kurlarının yıl sonuna kadar 2.20-2.2250 bandının altın gerileyeceğini sanmıyorum.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.