Dolarda ‘ralli’ olabilir mi?

0
2810

CNBC sitesinde yer alan analizde, dolar endeksinin geçen haftadan bu yana yüzde 2’nin üzerinde yükseldiği belirtildi.

DOLAR NE KADAR?

Bu yükselişin ardından, Cuma’dan bu yana bazı analistler, doların geri döndüğü yönünde yorumlar yapıyor ve Fed’in faizleri artıracağı yönündeki beklentilerin etkisiyle, doların güçlü bir yükseliş evresine gireceğine işaret ediyorlar.

BNP Paribas kur stratejisti Vassili Serebriakov, “Bence piyasalarda şu anda uzun vadeli dolar pozisyonları artmış durumda ve döviz piyasası yine faiz senaryolarına göre şekilleniyor. Dolardaki yükselişin devam etmesi için faizlerin yüksek kalması gerekiyor” diye konuştu.

Analistler, dolardaki yükseliş trendinin önümüzdeki bir hafta içinde, gelen verilere göre de şekilleneceğini belirtti ve özellikle 5 Haziran’da açıklanacak Mayıs ayı istihdam raporunun büyük etkisinin olacağına işaret ettiler.

Finansal danışmanlık şirketi Brown Brothers Harriman’ın baş kur stratejti Marc Chandler, “Dolar iki ay boyunca değer kaybedince ne oldu. Euro da değer kaybetti” dedi.

Avrupa Merkez Bankası’nın yaz aylarında tahvil alımlarını artırması ve Fed’den faiz artışının gelmesinin dolardaki yükselişi destekleyeceği belirtiliyor

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.