‘Dolar’da sıkışıklık nasıl kırılır?

0
2861

"Veri bakımından yoğun oldukça önemli bir haftaya giriyoruz. Özellikle geçtiğimiz hafta piyasaları etkileyen en önemli gündem maddeleri FED FOMC toplantı tutanakları ve Portekiz’in en büyük ikinci bankasının tahvil itfası ertelemesiydi. FOMC’de üyelerin faiz artırımı konusunun çok üzerinde durmamaları piyasaya moral verse de Portekiz kaynaklı risklerin Euro Bölgesi’nde kırılganlık yaratacağı endişeleri piyasalarda volatiliteye neden olmuştu. Bu hafta ise gerek yurtiçi gerekse yurtdışı piyasaları etkileyecek önemli veriler bulunmakta. Özellikle Perşembe günü TCMB’nin PPK toplantısı sonuçları yurtiçi piyasaların odağında olacaktır. Ayrıca bugün saat 20.00’da Draghi’nin konuşması ve Perşembe günü Euro Bölgesi enflasyon rakamları EUR/USD paritesinde oynaklık yaratabilir. ABD’de ise Haziran ayı ÜFE, konut başlangıçları ve Michigan Tüketici Güven Endeksi gibi veriler takip edilecek. Japonya tarafında ise Salı günü BOJ’un faiz oranı kararı da piyasaların dikkatinde olacaktır.

Teknik olarak:

USD/TL paritesinde 2.13 – 2.11 arasında sıkışma izlenmekte. 1170 desteğinde tutunma çabalarını izlediğimiz kurda bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi durumunda 2.1120 seviyesi destek konumunda bulunmakta. Fakat Salı günü TCMB’nin politika faizinde indirime gideceği beklentisi gerçekleşirse bu durumda kur tarafında yükseliş hareketi görülebilir. Bu durumda da kademeli olarak 2.1230 ve 2.1270 seviyeleri yeniden test edilebilir. Kur tarafında düşüş hareketinin devam etmesi halinde 2.11 seviyelerinin aşağısını şu aşamada beklemiyoruz ve bu bölgelerin alım fırsatı olarak kullanılabileceğini ön görüyoruz.

EUR/USD paritesinin kısa vadede 1.3590 seviyesini destek yaparak bu seviyeden güç topladığını görmekteyiz. Fakat paritede yükseliş hareketinin hızlanması için 1.3620 direncinin yukarı yönde geçilmesi gerekmektedir. Bu seviyenin yukarı yönde kırılması ile paritede ilk etapta 1.3650 ve daha sonra 1.3700 seviyeleri hedef konumuna gelecektir. Yalnız1.3620 direncinin altında kalınması paritede güç kaybına neden olabilir. Bu durumda da 1.3590-80 bandı aşağıda takip edilmelidir. Eğer parite bu bandın üzerinde tutunamaz ise 1.3520 seviyelerine kadar gevşemelerin görülmesine sebep olabilir. Bugün Euro Bölgesi Sanayi Üretimi rakamları ve başkan Mario Draghi’nin konuşması takip edilmelidir. Özellikle Draghi’nin konuşmasında tahvil alım programından bahsetmesi durumunda parite üzerinde hareketlilik yaratması beklenebilir.

Ons altın fiyatlarının geçtiğimiz hafta 1344 seviyesinin görmesinin ardından bir miktar kar realizasyonunun gelmesi ile birlikte yataya girdiği görülmekte. Kısa vadede yukarıda 1339 ve aşağıda 50 saatlik basit H.O’nun geçtiği bölge olan 1335 desteği takip edilmektedir. 1335 desteğinin ayrıca kısa vadeli yükselen trend desteği olması da bu seviyeden fiyatların yükselişe geçebileceği izlenimi yaratmakta. Fakat yükselişin oluşabilmesi ve hızlanması için 1339 direncinin kısa vadede yukarı yönde geçilmesi gerekmekte. Bu durumda 1344 ve 1355 dirençleri hedef konumuna gelecektir. Ons altın fiyatlarının 1335 desteğinin altında saatlik kapanışlar yapması ise yükseliş hareketini sekteye uğratabilir. Böylelikle olası düşüş hareketinde 1332 desteği takip edilecektir. Güç kaybının hızlanması durumunda ise 1324 test edilebilir.

Brent Petrol fiyatlarında ise Irak’da yaşanan gerilimlerin petrol arzını etkilemeyeceği algısı ile gerilemeler devam ediyor. Brentte 107 seviyesinin altında kalındığı sürece 105.40 desteğine kadar gevşemeler devam edebilir. 105.40 desteğinin ise güçlü destek konumunda olduğunu hatırlatalım. Brent petrol fiyatlarının tarihsel geçmişine baktığımızda 105.40 seviyelerinin altında kalıcılık sağlayamadığı görülmekte. Fakat 105.40 desteğinin altında yapılacak kapanışların görülmesi durumunda 103.90 seviyelerinden alım yönünde pozisyon açılabilir. Fiyatların 105.40 desteğinde tutunması durumunda ise 108 seviyelerine doğru yukarı yönde hareketlenmeler görülebilir."

Destek Menkul Değerler

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.