Dolarda yeni zirve mi geliyor?: 2,3432

0
2490

Dolar 2,34 TL seviyesinin üzerini de gördü. Bu 27 Ocak 2014'ten bu yana görülen en yüksek seviye olarak dikkat çekiyor. Siyasi endişeler ve dolardaki küresel değer kazancı ile Cuma günü 11 ayın zirvesini test etmişti.

DOLAR HANGİ YÖNE HAREKET EDEBİLİR?

Siyasi gelişmeler, küresel piyasalar ve yükselen kura TCMB'nin nasıl tepki vereceği izlenecek. Dolar/TL Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın faiz indirimi isteğini yenilemesi, 17 Aralık'ın yıldönümünün yaklaşması nedeniyle siyasi endişelerin yeniden artabileceğine yönelik endişelerle gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışmıştı.

DOLAR NE KADAR?

Dolar/TL Ocak sonunda yine siyasi endişeler ve TCMB'nin faiz bileşiminin yetersiz kaldığı gerekçesiyle 2,39'u test ederek tarihi zirvesini görmüş ardından TCMB olağan üstü toplanarak 500 baz puana ulaşan faiz artışına gitmişti. Bankacılar bu hafta dış piyasalarda en önemli gelişmenin ABD Merkez Bankası'nın faiz kararının olacağını belirtirken iç piyasada ise TCBM'nin yükselen kura nasıl tepki vereceğinin ve siyasi gelişmelerin yakından izleneceğini söylediler.

Uzmanlar TL'deki değer kaybının artmasında küresel gelişmelerin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamalar ve siyasi riskin artabileceği yönündeki endişelerin de rol oynadığını belirtiyor. Teknik manada 2,3440 – 2,3450 TL seviyelerini son derece önemli olduğunun altı çizilirken bu seviyeleerin aşılması durumunda 2,3900 TL zirvesiyen doğru bir yükselişin başlaması öngörülüyor…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.