Yatırımcı tekrar ‘altın’a mı dönüyor?

0
2574

Hedge fonları, yükseliş beklentisi ile açtıkları altın pozisyonlarını, Goldman Sachs Group Inc.’in fiyatlardaki rallinin sona ereceği tahminine karşın Ağustos ayından bu yana en büyük artışı kaydetti.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

ABD'de resmi verilere göre, New York'ta vadeli ve opsiyon piyasasında açılan net uzun altın pozisyonları, yükselişi 4. haftaya taşıyarak Temmuz ayından bu yana en uzun süreli yükseliş dönemini kaydetti. Vadeliler geçtiğimiz hafta yüzde 2.7 yükselerek Haziran’dan bu yana en büyük artışı gösterirken, küresel hisse senetlerindeki düşüş hisse senetlerinin değerlerinden yaklaşık 2 trilyon dolar sildi.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklar, yatırımcıların düşüşten korunma arayışı içine girmeleri ile Ekim ayından bu yana ilk kez artış gösterdi. Fiyatlar, üst üste ikinci aylık yükselişe ilerlerken, Goldman’ın emtia araştırmaları müdürü Jeffrey Currie, altının ABD ekonomisinin ilerlemesi ile düşüş göstereceğini belirtti.

Huntington Asset Advisors kıdemli başkan yardımcısı Peter Sorrentino, “Altına doğru güvenli işlem trendi olduğunu görüyoruz. Yatırımcılar, hisse senedi piyasasının gerçekleşmeyecek bir senaryoyu fiyatladığını görmeye başladı. Bu durum bazılarının piyasadan kaçmasına ve altının depo olarak kullanılmasına neden oldu” dedi.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, altında net uzun pozisyon sayısı, 9 Aralık’ta biten haftada, yüzde 31 artış ile 104,532 indi. Düşüş beklentisi ile açılan kısa pozisyon sayısı yüzde 22 daralarak 12 Ağustos’tan bu yana en büyük gerilemeyi gösterdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.