‘Dolar’da yükseliş emareleri mi?

0
2599

Genel seçimin sonucuna dair beklentiler para ve sermaye piyasalarındaki fiyatlamaları aşağı ve yukarı yönlü sert etkilemeye devam ederken, son 10 gündür AKP'nin tek parti hükümetini sürdürebileceğini gösteren anketlerin desteği ile yaşanan pozitif ayrışma geçen hafta sona erdi.

Pozitif ayrışma geçen haftanın son iki gününde kamuoyu araştırma şirketi Konda'nın anketi ardından yerini negatif ayrışmaya bırakırken bu gelişme dolardaki değer kazancı ile birleşerek kurda yukarı hareketleri beraberinde getirdi.

Cuma günü 2.6070 seviyesini test eden ve haftayı 2.60'ın hemen altında tamamlayan dolar/TL, güne 08.26'da 2.6005/2.6039 seviyesinden başladı. Aynı saatte sepet bazında TL 2.7276/2.7316 seviyesindeydi.

TL, AKP'nin tek başına iktidarda kalmaya devam edeceği beklentisiyle önceki hafta dolar karşısında yüzde 4'ün üzerinde değerlenerek, haftalık bazda 3.5 yılın en yüksek artışını görmüştü. Bu eğilim anketlerin tek parti hükümetinin ihtimalinin azaldığını göstermesiyle ise terse döndü.

AKP'nin tek başına anayasayı değiştirip başkanlık sistemini getiremeyecek ancak hükümeti tek başına kurmaya yetecek kadar sandalye kazanması piyasalar açısından en tercih edilen seçenek olarak görülüyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.