Dolarda yükseliş sürecek mi?

0
2698

Haftaya sakin başlayan piyasada dün yatay hareket eden dolar/TL, dolarda global bazda görülen güçlenme eğilimine paralel bugüne yükselişle başlarken, dış piyasalardaki hareketler izlenecek.

DOLAR NE KADAR?

Dün saat 1755'te 2.2560/2.2565 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 0857'de 2.2640/2.2649 seviyesinden işlem görüyor. Dün aynı saatte 2.5312 seviyesinde olan sepet bazında TL ise bu sabah 2.5376 seviyesinde. Yurtiçi ve yurtdışında bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, ABD tahvil piyasası Gaziler Günü nedeniyle kapalı olacak.

Dolar risk iştahındaki artışla Tokyo borsasında görülen yükselişin ardından yen karşısında bugün yedi yılın en yüksek seviyesine doğru yükseldi. Dolar risk iştahındaki artışla ABD Hazine tahvili getirilerinin yükselmesinin ardından dün de önemli kazanımlar elde etmişti.

ABD tahvil piyasası Gaziler Günü nedeniyle bugün kapalı kalacak olacak. Dolar karşısında geçen hafta 1.2358 ile iki yılın en düşük seviyesini gören Euro bugün son olarak 1.2423 seviyesinde yatay işlem gördü. Bankacılar ABD tahvil faizlerindeki yükselişle birlikte doların Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi ardından görülen kayıplarının bir kısmını telafi ettiğini, buna paralel gelişmekte olan ülke para birimlerinin de dolar karşısında değer kaybettiğini belirtiyor.

HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu, "TL güne değer kazanarak başlasa da doların diğer ülke para birimleri karşısında güçlenmesi sonrasında zayıfladı. Dolar/TL'nin 2.24902.2690 aralığında hareket etmesini bekliyoruz. ABD tahvil faizlerinde yaşanan yükseliş ve TL'deki görece değer kayıpları sonrasında tahvil faizlerinin hafif çaplı yükselebileceğini düşünüyoruz. Bugün için iki yıl vadeli gösterge tahvilin yüzde 8.40-8.70, 10 yıl vadeli tahvilin ise yüzde8.70-9.00 aralığında işlem göreceğini tahmin ediyoruz" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.