Doların ateşi hala düşmedi…

0
691

Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta 75 baz puana ulaşabilecek erken faiz indirimine gidilebileceği beklentisi ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ekonomik aktivitedeki sağlam seyre vurgu yapan açıklamaları sonrası dolardaki değer kazancı ile kur tarihi zirvesine yakın seyrini sürdürüyor.

DOLAR NE KADAR?

Dün akşam saatlerinde 2.4036 civarında işlem gören ve Türkiye piyasalarının kapanışı ardından geç saatlerde hacimsiz olarak 2.4240'a kadar yükselen dolar/TL bugün güne 2.4065/2.4089 seviyesinden başladı. Küresel piyasalarda başta emtia ihraç eden ülkelerin para birimleri dolar karşısında değer kaybediyor.

Türkiye gibi kısa sürede faiz indirimi beklenen Avustralya'da Avustralya doları 5.5 yılın en düşük seviyelerinde işlem görüyor. Bugün iç piyasada Aralık ayına ilişkin dış ticaret verileri ve yılın son çeyreğine ilişkin turizm gelirleri takip edilirken TSİ 12.00'de Euro bölgesi Ocak ayı öncü enflasyon ve Aralık ayı işsizlik verileri, ABD'de 15.30'da 2014 son çeyrek GSYH ve çekirdek PCR 16.45'te Ocak ayı ABD Chicago PMI ve 16.55'te ABD Michigan tüketici güven endeksi takip edilecek.

Bankacılar, Fed'in mevcut duruşunun, euro gibi diğer para birimlerinin baskı altında olduğu bu dönemde dolara destek verdiğini bunun da gelişmekte olan para birimlerinin değer yitirmesine neden olduğunu belirttiler.

Bir diğer taraftan ise TL'nin dolar karşısında diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden daha çok değer kaybetmesinin ise siyasilerin talepleri ardından TCMB'nin erken bir faiz indirimi yönündeki istekliliği olduğunu söylediler. Bankacılar TL'nin dolar karşısında tarihi zirvesini test etmesi ardından lokal yatırımcıların döviz satışlarının gözlendiğini belirtirken bir diğer taraftan ise 10 milyar TL'yi aşan kurumsal vergi ödemekleri nedeniyle şirketlerinde dövizden TL'ye geçişlerinin arttığını söylediler.

Tüketici fiyatları enflasyonunun Ocak'ta yıllık bazda TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın rutin toplantıyı beklemeden erken faiz indirimi yapmak için işaret ettiği 1 puanın üzerinde düşmesi böylece TCMB'nin veri sonrası erken bir toplantı ile politika faizinde en az 50 baz puan indirime gidilmesi bekleniyor. Ekonomistler enflasyonda beklenen düşüşün faiz indirimlerini meşrulaştırdığını ancak hükümetten gelen açıklamaların Merkez Bankası'nın kredibilitesine zarar verdiğini, TCMB'nin kararları ekonomik nedenlerle alınmış olsa bile artık dışarıdan böyle görünmediğini belirtiyorlar.

FAİZLER UZUN BİR ARADAN SONRA YÜKSELDİ

Enflasyonun düşüşe geçmesi Avrupa Merkez Bankası'nın yeni gevşeme adımları ile uzun bir süredir yönünü aşağı çeviren sabit getirili menkul kıymet getirileri ise Fed sonrası riskten kaçışla dün yükselişe geçti. İki yıllık gösterge olan 16 Kasım 2016 itfalı tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 6.77 valörde son işlem yüzde 6.93 oldu. 24 Temmuz 2024 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 7.06 valörde son işlem yüzde 7.18 oldu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.