Doların ateşi yeniden çıkmaya başladı

0
2589

Siyasi endişelerle dün tarihi zirvesini test eden dolar/TL güne Rusya'nın sert faiz artışının gelişmekte olan ülkelere sağladığı destek ve TL'deki dün yaşanan sert değer kaybının bir kısmının illikit piyasada gerçekleşmesi nedeniyle güne sert düşüşle başladı. Ancak kur daha sonra yeniden yükselişe geçti. Dün 2,3950 ile tarihi zirveyi gören kur bu sabah 2,35'in altına geriledi. 

DOLARA MÜDAHALE EDİLMELİ Mİ?

Kur kademeli yükselişle yeniden 2,37'nin üzerini gördü. Bankacılar Merkez Bankası'nın (TCMB) kurdaki yükseliş sonrası başta döviz satım ihale miktarları ve likidite sıkılaştırmaları olmak üzere doğrudan müdahaleye kadar gidebilecek adımlarının yakından takip edileceğini belirttiler.

DOLAR NE KADAR?

Piyasadaki siyaset kaynaklı endişelerin ortadan kalkmadığını belirten bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Yıl sonu nedeniyle azalan hacimlerle dünkü hareketler çok sert oldu. Bu da stop-loss seviyelerini tetikleyerek yükselişi daha da hızlandırdı. Rusya'nın attığı adımlar da önemliydi" dedi ve ekledi: "Ancak içerdide siyasi ve dışarıda ekonomik endişeler bitmiş değil. Yarın akşam Fed'den gelişmekte olan ülkeler için olumsuz bir söylem çıkarsa piyasadaki yükseliş sürebilir. Diğer taraftan ise içeride siyaset ve TCMB adımları izlenecek."

Yaklaşık 10 yıl aradan sonra ilk defa faiz artıracak olan Fed'in, faiz artışlarına yönelik yavaş ve istikrarlı bir yaklaşım benimseyeceği düşünülüyor. Piyasa Fed'in faizlerin yarın "uzunca bir süre" sıfıra yakın düzeyde kalacağı ifadesinde değişiklik olup olmayacağını izliyor olacak

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.