Dolar/TL kuru ne kadar olacak?

0
2804

7 Haziran seçim sonuçlarıyla birlikte piyasalarda yükselen tansiyon, Koalisyon Hükümetinin kurulamayacağı tablosu ile yerini hiper tansiyona bıraktı. Borsalarda sert düşüşler yaşanırken TL diğer para birimleri karşısında hızlı bir şekilde değer yitiriyor. Dolar/TL kurunda ve Euro/TL kurunda aynı zamanda sepet kurda yeni tarihi seviyeler test edildi. Piyasa uzmanları ise erken seçimden çıkabilecek sonuçlara göre yeni kur seviyelerini konuşuyorlar. İşte en çarpıcı analizlerden biri…

DOLAR NE KADAR?

Kısa vadede 3,35 seviyeleri görülebilir

TD Securities`in raporunda 4 ila 10 ay içerisinde dolar/TL`nin 3.30-35 bandına yerleşebileceği ifade edildi. BloombergHT'de yer alan habere göre, TD Securities'in Gelişen Piyasa Stratejisti Cristian Maggio, dolar/TL'nin kısa vadede 3, 4 ila 10 ay içinde ise 3.30-3.35 seviyelerine çıkabileceği tahmininde bulundu.

Gelişen piyasalara ilişkin bir rapor yayınlayan Maggio, erken seçim ihtimalinin yüzde 50'nin üstüne çıktığını düşündüklerini kaydetti.

EURO NE KADAR?

TL'deki düşüşün temel sebebi olarak 7 Haziran'dan bu yana artan siyasi belirsizlik ve yaşanan terör olayları oldu. TL dün tek koalisyon ihtimali olarak değerlendirilen AK Parti ile CHP arasındaki görüşmelerin sonuçsuz kalmasının ardından dolar karşısında rekor düşük seviyeye geriledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün yaptığı açıklamada erken seçimin tek ihtimal haline geldiğini ifade etti.

Dolar/TL seçimden bu yana yüzde 5'e yakın yükselirken, TL'nin yıl başından bu yana değer kaybı yüzde 17 seviyesinde.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKritik tarih belli oldu
Sonraki İçerikO tarih geldi…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.