Draghi, artan risklere işaret etti

0
398

Euro Bölgesi'nde büyüme ve enflasyon beklentilerinin zayıfladığını belirten Draghi, ECB'nin Mart ayında vereceği politika kararlarında görünümdeki kötüleşmeyi hesaba katmasının gerekeceğini bildirdi.

"Mart ayında gözden geçirme gelişmekte olan piyasa ekonomilerinin büyüme görünümleri konusunda artan belirsizliğin, finansal piyasalardave emtia piyasalarında artan oynaklığın ve tırmanan jeopolitik risklerinoluşturduğu bir ortamda yapılacak" ifadelerini kullanan Draghi, "Bu oortamda, Euro Bölgesi enflasyon dinamikleri beklenenden daha zayıf olmaya devam ediyor" dedi.
   

Avrupa Parlamentosu'na bir mektup gönderen Draghi, Mart ayı Yönetim Konseyi toplantısının enflasyonda düşüşün potansiyel yan etkileri konusunda daha derin analizler içereceğini ve ECB'nin gerektiğinde harekete geçmekten çekinmeyeceğini de vurguladı.
  

Draghi mektubunda, "Yönetim Konseyi'nin gerektiğinde artan risklere yanıt vermek için kullanabileceği çeşitli enstrümanlar var ve orta vadede yüzde 2 enflasyon hedefimizi başarma görevimizi yerine getirmek için bu enstrümanları kullanmak konusunda ne kadar istekli olduğumuzun limitleri yok.
 

Mart toplantısında yaklaşık 1,5 trilyon euro civarındaki teşvikleri gözden geçireceğiz ve büyük olasılıkla yeniden değerlendireceğiz" ifadelerine de yer verdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.