Draghi’den Mart sinyali

0
589

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Dragi, finansal piyasadaki kargaşa veya düşük enerji fiyatlarının enflasyon bekleyişlerini aşağı çekişi devam ettiği takdirde ECB'nin Mart ayında para politikasını gevşetmeye hazır olduğunu söyledi.

Draghi, "Yılın ilk haftaları EURO Bölgesi ve AB'nin ciddi zorluklarla karşı karşıya olduklarını gösterdi. Önümüzdeki aylarda bu zorlukların üstesinden gelinmesi için tüm politika yapıcıların güçlü çaba göstermeleri gerekecek. Toparlanma ılımlı bir hızla ilerliyor. Global ekonominin görünümü konusunda artan endişelere tanık olduk. Global ekonomiye ilişkin artan belirsizlik ve geniş jeopolitik riskler yatırımcı güveni üzerinde baskı yaratıyor. Tüm politika alanlarından katkılara ihtiyaç var. Gelişmekte olan ekonomilerde yavaşlayan büyüme bu belirsizlikte bir odak noktası." ifadelerini kullandı.

ECB'nin üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu aktaran Draghi, yönetim konseyinin mart ayında para politikası duruşunu gözden geçireceğini ve yeniden değerlendireceğini söyledi

Draghi, "Düşük ithal enflasyonun yurt içi ücret ve fiyat oluşumuna, enflasyon beklentilerine etkisini değerlendireceğiz. Parasal uyarmalarımızın finansal sisteme ve bankalara aktarım durumlarını analiz edeceğiz. Eğer fiyat istikrarına yönelik aşağı yönlü riskler ortaya çıkar ise harekete geçmekten çekinmeyiz. Kısa vadede yakından izlenmesi gereken bazı ters rüzgarlar oluşabilir.
 

Euro Bölgesi'nde bankacılık sektörünün bazı kesimleri hala bir dizi zorlukla karşı karşıya. Sorunlu kredileri gelecek birkaç yılda düzenli bir şekilde aşağı çekmek konusunda iyi bir pozisyondayız. ECB'nin denetim birimi sorunlu kredi politikaları skonusunda ulusal otoriteler ile yakın çalışma içinde." dedi.
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.