Draghi’den piyasalara mesaj

0
2726

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, politika yapıcıların Mart ayında başlattıkları parasal teşviklerin geleceğini Aralık ayındaki toplantıda gözden geçireceklerini tekrarladı.

Franfurk'ta düzenlenen bir toplantıda konuşan Draghi, ECB'nin düşük enflasyon riski ile mücadelede daha fazla genişlemeci adım atmaya hazır olduğunu tekrarlayarak ECB'nin gerektiği takdirde harekete geçme kabiliyeti ve isteği olduğunu vurguladı.

Mario Draghi merkez bankası yetkililerinin ekonominin yeterince desteklenip desteklenmediğini görmek için politika duruşunu yeniden gözden geçireceklerini belirtti.

ECB Başkanı Draghi yaptığı konuşmada; "Yurt içi talebin esnek olmaya devam etmesine rağmen, gelişmekte olan piyasaların büyüme görünümlerine yönelik endişeler ve diğer dış faktörler büyüme ve enflasyon görünümü için aşağı yönlü riskler oluşturuyor. Bu çerçevede, Yönetim Konseyi'nin Aralık ayı toplantısında para politikasının uygunluk dereceğini yeniden değerlendirmeye ihtiyacı olacak. Yönetim Konseyi, uygun bir seviyede parasal genişlemeyi devam ettirmek gerektiği takdirde elinde bulunan uygun tüm enstrümanları kullanarak hareket geçmeye hazır ve istekli" dedi.

Draghi'nin ECB başkanlığındaki 8 yıllık görev süresinin yarısı geride kaldı. Bloomberg'in haberine göre bu süre içinde yani raghi'nin Kasım 2011'de selefi Jean-Claude Trichet'nin yerine geçmesinden bu yana enflasyon ortalama yüzde 1,2 seviyesinde seyretti. Trichet'nin döneminde enflasyon yüzde 2,1 ve ilk Başkan Wim Duisenverg döneminde yüzde 2 seviyelerinde gerçekleşti. ECB'nin enflasyon hedefi ise yüzde 2'nin hemen altında.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.