Dünya endeksi Nedir?

Dünya endeksleri dünya borsasında işlem gören endekslerden oluşmaktadır.

0
4460

Endeksler, borsada işlem gören hisse senetlerinin performansını belirlemek amacıyla oluşturulmuş göstergelerdir. Yurt içi ve yurt dışında işlem gören pek çok endeks vardır. Dünya endeksleri de dünya borsasında işlem gören endekslerden oluşmaktadır.

Dünya endekslerinde nasıl işlem yapılır?

Uluslararası finans piyasası Forex’te dünyanın en büyük borsa endekslerinde 5 gün 24 saat boyunca tek tıkla işlem yapabilirsiniz. Dünyanın en büyük endekslerine baktığımızda Amerikan borsasında yer aldığını görmekteyiz. S&P 500, DOW JONES ve NASDAQ Amerika’daki önemli endekslerin başında yer almaktadır.  O endeksleri kısaca açıklayalım.

S&P 500

S&P 500, Amerikan hisse senetlerinin yaklaşık olarak yüzde 75’lik kısmını oluşturmakta ve 500 Amerikan şirketinin hisse senedini kapsamaktadır.

NASDAQ

Amerika’da en çok takip edilen teknoloji endeksidir.

DOW JONES

Dünyanın en büyük endekslerinden Dow Jones, New York Menkul Kıymetler Borsası’na bağlıdır. Dow Jones, aynı zamanda en popüler endekslerdendir.

Dünya borsa endekslerinde işlem yapmandan önce de dünya ekonomisinde olup bitenleri ve işlem yapacağınız endeksle ilgili her türlü bilgiyi yakından izlemelisiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.