Piyasalar güne nasıl başladı? 17.11.2016

Piyasalar güne nasıl başladı? İşte ayrıntılar...

0
3468

Hafta başından bu yana piyasalara hükmeden yüksek dolar-yüksek tahvil ikilisi bir miktar geri çekilirken, dün art arda rekor kıran dolar/TL yeni güne de sıcak başladı.

Merkez Bankası’nın (Fed) Aralık’ta faiz artırımı yapacağı beklentisi ve dolarda global güçlenmeye paralel 3,3272 ile yeni tarihi zirvesini gören kur bugün de 3,32’nin üzerinde.

Küresel piyasalarda ise dolar ABD enflasyon verisi ve Fed Başkanı Janet Yellen’ın faiz beklentilerinin şekillenmesine yardımcı olabilecek konuşması öncesi önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında zayıfladı.

Dolar yaklaşık 14 yılın en yüksek seviyesinden geri çekilirken, Donald Trump’ın başkanlığa seçilmesinin ardından bir haftadır yükselen hazine tahvil getirileri de yeniden düşmeye başladı.

Yellen, Donald Trump’ın ABD başkanlığına seçilmesinden bu yana ilk kez Kongre’de konuşacak. Yellen’ın hem yeni başkan hem de Fed’in Aralık ayında faizleri artırıp artırmayacağına ilişkin vereceği mesajlar merakla bekleniyor.

ALTIN

ABD faiz artırımı ihtimallerinin güçlenmesiyle bir süredir sert satış gören altın yeni güne daha sakin başladı.

Yatırımcıların altın destekli yatırım fonlarından (ETF) çıkışı devam etse de fiyatlar yatay seyrediyor.

Trump’ın seçilmesi durumunda güvenli liman olan altının ralli yapacağı düşünülüyordu. Ancak yeni başkanın mali teşvikleri artırma ve vergileri düşürme gibi vaatleri Fed’in beklenenden daha hızlı faiz artıracağı beklentilerini güçlendirdi.

Altın destekli ETF’lerdeki altın varlıkları Çarşamba günü itibariyle 3,6 ton düşerek 1.949,1 tona indi. Bloomberg’in derlediği verilere göre, varlıklar böylelikle düşüşünü beşinci güne taşıdı ve 29 Aralık’tan bu yana en uzun düşüş dönemini gerçekleştirdi.

ASYA PİYASALARI

Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0,2 yükselse de haftalık bazda yüzde 1 aşağıda kaldı.

Bu düşüşte ABD’de faizlerin artırılacağı beklentilerinden dolayı gelişen piyasalardan para çıkışı yaşanması etkili oldu. Japon Nikkei endeksi yüzde 0,1 yükselirken, Avustralya borsası da yüzde 0,2 artış gerçekleştirdi.

PETROL

Ham petrol fiyatları ABD petrol stoklarında beklentilerin üzerinde bir artış görüldüğüne işaret eden verilerin ardından bugün düşüş gösterdi.

ABD türü ham petrolün varil fiyatı 11 sent düşerek 45,46 dolardan işlem görürken, Brent ham petrolün varil fiyatı da 16 sent gerileyerek varil başına 46,47 dolar oldu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.