Ekim’de piyasaları ne bekliyor? 04.10.2016

Piyasaları yakından takip eden analistlere göre Ekim ayında TCMB'nin adımları yurt içi piyasalarda etkili olacak

0
826

Eylül ayında 15 Temmuz başarısız darbe girişimin etkilerini üzerinden atan piyasalar Moody’s’in not indirimi ile dalgalandı.

Geçen ayın son haftasında bu kararın etkisi pek fazla hissedilmezken Ekim ayının başında Türk Lirası Moody’s sonrası çıkan fonların da etkisiyle bir miktar değer kaybetti ve dolar/TL kuru 3 psikolojik sınırını yeniden aşıp, 2 ayın zirvesine çıktı.

Piyasaları yakından takip eden analistlere göre Ekim ayında TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesi beklentisi ve Fed’in faiz artışına yaklaştığı yönündeki değerlendirmeler Türk Lirası’nı biraz daha baskılayacak?

Ata Portföy Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Gerz, cari açıkta iyileşme trendi sona ermekteyken, TCMB’nin faiz indirimlerinde temkinli davranmaması, 2017’de olası FED faiz artışlarına karşı Türkiye’de döviz kurunun dalgalanmalarına neden olabileceğini söyledi.

Gerz, “İçeride enflasyonda yönün yeniden aşağıya dönmesi; dışarda ise FED’in faiz artışını yavaştan alması, piyasalar için olumlu. Buna karşı; ön plana çıkan risk, TCMB’nin büyüme beklentilere cevap vermek için, faiz-döviz dengesini bozacak ölçüde faiz indirimine gitmesidir. TCMB’nin 20 Ekim’deki Para Piyasası Kurulu toplantısında faiz koridorunun üst bandını yüzde 8,25’ten yüzde 8,0’e indirmesini beklesek de asıl önemli olan TCMB’nın geleceğe ilişkin mesajları olacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

İş Yatırım’ın Ekim ayına ilişkin raporunda ise jeopolitik risklere ve Fitch’in not indirme olasılığına da dikkat çekildi. Kurumun notunda gelişmekte olan ülkelere yönelik risk iştahındaki toparlanmaya paralel Türkiye piyasalarında yönü yukarı gördüklerini ve Borsa İstanbul’un gelişmekte olan ülkelere göre yüzde 35 iskonto ile cazip seviyelerde seyrettiğini belirtti. Bununla birlikte kurum jeopolitik risklerin artması ve Fitch’in de not indirebileceği endişesinin Türkiye piyasalarında risk priminin görece yüksek kalmasına ve Türkiye’nin dünyanın gerisinde kalmasına yol açabileceğine dikkat çekildi.

FITCH’TEN OLUMLU GÖRÜŞ

Piyasalarda Fitch ile ilgili beklentiler fiyatlamalara dahil olurken, Fitch’ten Türkiye’ye ilişkin olumlu değerlendirmeler geldi.

Fitch Ratings raporunda Türkiye ile ilgili tahminlere de yer verilirken, gelecek birkaç yılda ekonomik büyümenin ivme kazanacağı ve enflasyonun düşeceği öngörüleri öne çıktı.

Buna göre, Türkiye’de gayri safi yurtiçi hasılanın bu yıl yüzde 3, gelecek sene yüzde 3,2, 2018’de de yüzde 3,5 artması tahmin ediliyor.

Ayrıca, Türkiye’de enflasyonun bu sene yüzde 7,9, gelecek yıl yüzde 7,7, 2018’de de yüzde 7,5 olması bekleniyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.