Borsa günü nasıl kapadı? 03.10.2016

BİST-100 endeksi günü yüzde 0.96 yükselişle 77.225 puandan kapattı

0
3326

Haftanın ilk işlem gününe küresel piyasalarda Deutsche Bank’ın mali durumuna ilişkin endişelerin azalmasının etkisiyle pozitif başlayan Borsa İstanbul, enflasyon verisinin beklenenden iyi gelmesinin ardından alımlarını hızlandırdı. 77.444 seviyesine kadar yükselen endeks günü yüzde 0.96 kazançla 77.225 seviyesinden tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 1.37 yükselirken işlem hacmi 3.2 milyar TL oldu.

GÜNİÇİ GELİŞMELER

BİST-100 endeksi küresel piyasalarda azalan risk iştahıyla Cuma günü 76.771 – 76.170 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 76.488 seviyesinde yüzde 0.76 değer kaybıyla tamamladı. Endeks yeni güne yüzde 0.57 yükselişle 76.924 seviyesinden başladı.
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı hakkında açıklama yaptı. Kurtulmuş “Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kararlardan bir diğeri de, 90 günlük OHAL’in uzatılması ve 19 Ekim günü gece yarısı 01’den itibaren OHAL’in yenilenmesi kararıdır.” dedi.

Enflasyon beklentilerin altında arttı. TÜİK’in bugün açıkladığı rakama göre Eylül ayında enflasyon yüzde 0.18 artarken, yıllık bazda yüzde 7.80’lık artış beklentisinin altında yüzde 7.28 artış gösterdi. Gıda ve enerji harcamalarının hariç tutulduğu çekirdek enflasyonda ise düşüş eğiliminin devam ettiğini görüyoruz. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.69 artan çekirdek enflasyon, yüzde 8’lik beklentinin de altında artış göstermiş oldu.

Piyasa beklentilerinin altında artarak sürpriz yapan Eylül ayı enflasyon oranı sonrası dikkatler TCMB’ye çevrildi. Para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağını sık sık dile getiren TCMB’nin bu ay ki toplantıda da faiz indirimlerine devam etmesi bekleniyor. Daha önce banka tarafından açıklanan enflasyon raporunda çekirdek enflasyonda ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki düşüşün devam edeceği öngörüsü bulunurken, tahminler doğrultusunda yüzde 7.28 olarak açıklanan enflasyon, Ekim ayındaki toplantı için 25-50 baz puanlık faiz indirim beklentisi yarattı.

Hükümet tarafından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, temel hedef çerçevesinde gerçek anlamda bir fiyat istikrarı için enflasyon oranının uzun vadede yüzde 5’in altına çekilmesi gerektiğini belirtti. Gıda fiyatları ve buna bağlı olarak tüketici fiyatlarında son 2 aydır düşüş yaşandığını söyleyen Zeybekçi, gıda fiyatlarındaki azalış ivmesinin kalıcı hale gelmesi için yapısal tedbirlerin alınmaya devam edileceğini bildirdi.

Yatırım bankası JP Morgan ise beklentiden düşük gelen enflasyon verisinin ardından Türkiye’nin yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8,3’ten yüzde 7,6’ya indirdiğini duyurdu.
Dolar/TL en düşük 2.9990 seviyesini gördükten sonra alımlarını genişletti. Gün içerisinde 3.0258 seviyesini gören kur an itibari ile yüzde 0.83 kazançla 3.0253 seviyesinden işlemlerine devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde resmi olmayan OPEC toplantısının sonucunda gelen duyumlar Petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlilik yaratsa da doğrulanan henüz bir haber olmadığı için durum belirsizliğini koruyor. Bugün Suudi Arabistan’dan bir açıklama geldi. İşbirliğinin devam etmesini uman açıklamada başka detay verilmedi. Brent petrol 50.87 seviyesini gördükten sonra an itibari ile yüzde 0.20 düşüşle 49.89 seviyesinde…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.