Ekonomik yavaşlama ‘altın’a yarıyor

0
2564

Altın, ABD'de ekonomik verilerin beklenenden kötü çıkmasının, küresel ekonomideki yavaşlamanın ABD ekonomisini olumsuz etkilediği endişelerini artırması ve bunun sonucu güvenli liman alımlarının artması ile birlikte, dolar ve hisse senetlerindeki düşüşlerin ardından, beş haftanın en yüksek seviyesi yakınında seyretti.

Spot altın, dünkü seviyesi olan ons başına 1,242.02 dolardan, bugün Singapur saati ile 12:23'te 1,240.37 doalra geldi. Metal dün 1,249.75 dolar ile 11 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Metal, ABD tahvilleri ile birlikte, ABD'de perakende satışların Eylül ayında beklenenden daha fazla düşmesinin etkisi ile değer kazandı.

Altın, Fed'in faiz artırımlarını öteleyebileceği spekülasyonunun desteği ile, 6 Ekim'de gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yükseldi ve temmuz ayından bu yana ilk kez iki hafta ard arda yükseliş göstermeye yöneldi. Küresel hisse senetlerinin göstergesi MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi sekiz ayın en düşük seviyesine indi ve 22 ham maddeyi içeren Bloomberg Emtia Endeksi Temmuz 2009'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Şanghay'da Everbright Futures Co.'nun  makroekonomik stratejisti Sun Yonggang, "Altının rallisi, güvenli bölgeye kaçış ve düşüş beklentisi ile açılan kısa pozisyonların sıkışmasının bir kombinasyonundan kaynaklandı," dedi ve "Dolar altının temel yönlendiricisi olmaya devam ediyor. Diğer piyasalardaki büyük satış dalgası, bazı yatırımcıların, bu piyasalardaki 'pozisyon kapa' çağrılarını karşılayabilmek için altındaki karlı pozisyonlarını kapatmaya yöneltebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, dün ons başına 1,250.30 dolar ile 11 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından, bugün yüzde 0.3 düşüşle 1,240.90 dolara geldi. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları dün 759.14 dolara inerek Aralık 2008'den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Spot gümüş dünkü seviyesi olan ons başına 17.4677 doalrdan bugün 17.4366 dolara geldi. Spot platin yüzde 0.8 düşüşle ons başına 1,251.50 dolara inerken, palladyum yüzde 0.8 düşerek ons başına 761.03 dolara geriledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.