Ekonominin kaptanı Babacan mı olacak?

0
2444

1 Kasım’da yapılan seçimin kesin olmayan sonuçlarına göre, AKP oyların yüzde 49.5’ini alarak parlamentoda 317 milletvekiline sahip olurken, para ve sermaye piyasaları tek parti hükümetinin siyasal ve ekonomik istikrar getireceği algısıyla sert yükseldi.

Kısa vadede bu olumlu tepkiye rağmen, yatırımcılar açısından bundan sonraki ilk kritik dönemeç, ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği ve ardından hükümetin açıklayacağı reform programı olacak. Erdoğan’ın seçimden güçlenerek çıkmış olması, geçmişte özellikle faiz oranlarının düşürülmesi yönünde yaptığı baskının artabileceği endişelerini de sıcak tutuyor.

AK Parti kulislerinde konuşulanlara göre son seçimde rüştünü ispat eden Ahmet Davutoğlu ekonominin kaptanlığını yine  Ali Babacan ve ekibine verecek. Nitekim bu sözü alan Babacan’ın da ekibini uyardığı konuşuluyor.  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın da yeniden görev isteyen sözlerinin, Davutoğlu ile Babacan arasındaki görüşmeye dayandığı ifade ediliyor. Enflasyon hedefini beşinci keredir tutturamayan Erdem Başçı görev süresinin dolmasının ardından, tekrar görev beklediğini söylemişti.

Erdoğan da zorlamaz

AKP yetkilileri de, 2019 yılına kadar yeni bir seçim olmayacak olmasının, hükümete önemli bir  fırsat verdiğini ve bir an önce reformlara odaklanılacağını belirtirken, Erdoğan’ın da ekonomi yönetiminde yabancı yatırımcıların istikrar unsuru olarak gördükleri Ali Babacan ve Mehmet Şimşek ekibinden vazgeçmeyeceğini belirtiyorlar. Daha önce siyasete ara vermeyi düşündüğünü açıklayan Babacan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşme sonrası son anda adaylık için gerekli belgeleri  YSK’ya son gün teslim etmişti.

Bu takım bozulmaz

“Kimse böyle bir takım varken oyunu bozmak istemez. İşini bilen ve öğrenmeyle zaman kaybetmeyecek bir yapı bozulmayacaktır” diye konuşan AKP’den üst düzey bir ekonomi yetkilisi, “2015’i tamamen kaybettik ama 2016 kaybedilecek gibi değil. Hızlı adımlar atılmalı ve atılacak. Bu hükümet ve ekonomi yönetimi önümüzdeki dönemde ağırlıklı olarak reforma odaklanacak” diye konuştu.

Berat Albayrak kadroda olacak mı?

Yetkililer, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın ekonomi yönetiminde kalmasına kesin gözüyle bakıldığını, AKP Genel Başkan Yardımcısı Naci Ağbal’ın yanı sıra  Nurettin Canikli, Berat Albayrak ve İbrahim Turhan gibi isimlerin de önemli adaylar arasında bulunduğunu belirtiyorlar. Piyasalar özellikle  FED baskısının yakından hissedildiği bir dönemde yatırımcıları ürkütmesi muhtemel mesajlardan uzak durulacağını tahmin ediyorlar. Bu konuda “Küresel konjonktür hükümete çok yardımcı olmayacak. Bütçe disiplini, Merkez Bankası üzerindeki baskının kalkması ve sanayi politikasının yüksek katma değer üretecek şekilde şekillendirilmesi öncelik olmalı” görüşü dile getiriliyor. Türkiye’nin “orta gelir tuzağı” olarak adlandırılan ve kişi başına düşen milli gelirin 10.000  dolar civarında patinaj yapmasına neden olan sarmaldan kurtulabilmesi için analistler, öncelikle yüksek katma değer ürünlere yönelecek bir sanayi politikası ve buna entegre edilecek dış ticaret politikası dizayn etmesi gerektiğini vurguluyorlar. AKP kurmayları da bu görüşe katılıyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.