El-Erian’dan kritik Türkiye yorumu

0
2560

Uzun yıllar tahvil fonu yöneticisi PIMCO'nun (Pacific Investment Management) üst düzey yöneticiliğini yapan El-Erian, Türk ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin küresel belirsizlik ortamında yolunu bulabilme becerisine sahip olduğunu belirten El-Erian, petrol ithal eden bir ülke olarak Türkiye'nin petrol fiyatlarındaki sert düşüşten anlamlı bir şekilde faydalanacağını, azalan enerji ithalat maliyetine ek olarak, düşük fiyatların Türkiye'nin ödemeler dengesine faydalı etki oluşturacağını anlattı.  

"Bu, Türkiye ekonomisi ve halk için ciddi kazanımlar anlamına geliyor" diyen El-Erian, öte yandan Türkiye'de bazı ekonomik savunma unsurlarının zayıfladığını, mali politika ihtiyaçlarının dikkatli ve ihtiyaçlara karşılık verecek şekilde konumlandırılması gerektiğini ifade etti. El-Erian, önünüzdeki dönemde TL'nin diğer para birimleri karşısındaki performansına ilişkin sorulara ise, hem yerel hem de küresel faktörlerde daha fazla oynaklığa hazır olunması gerektiğini vurguladı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.