‘Emtia fiyatları zayıf seyredebilir’

0
2818

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's dünyanın en büyük madencilik şirketlerinden BHP Billiton'un not görünümünü negatif izlemeye aldı. Moody's açıklamasında zayıf emtia fiyatlarının yıllarca sürebileceğini belirtti.

Cuma günü yayınlanan Moody's raporunda "Moody's'in BHP Billiton'un kredi notunu negatif izlemeye alma kararı, zayıf emtia fiyatlarının önümüzdeki bir kaç yıl süreceği beklentisini yansıtıyor. Bu durum da BHP Billiton'un karını ve nakit akımlarını düşürecektir. BHP Billiton gerekli önlemleri almazsa şirketin kredi notu muhtemelen düşürülecek" denildi.

Emtia fiyatları, Çin'de ekonomik büyümedeki yavaşlamayla 16 yılın en düşük seviyelerine geriledi. Moody's'in açıklaması, geçen hafta Fitch'in emtia devi Anglo American'ın kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin en düşük seviyesine indirmesinin ardından geldi. Moody's ise daha önce Anglo American'ın kredi notunu indirerek negatif izlemeye almıştı. Moody's'in yeni not indirimiyle Anglo American hisse senetleri çöp seviyesine düşebilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.