Endekste teknik görünüm nasıl?

0
332

"Endeks azalan ülke risk primi ve bankacılık endeksi ile moral buldu…

BIST 100 endeksi dün 71.307 – 73.196 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 73.173 seviyesinde yüzde 2,63 değer kazancı ile tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 4,16 değer kazanırken, sanayi endeksi ise yüzde 1,76 değer kazandı.

Dün Euro Bölgesi’nde gündeme konu olan Eylül ayına ilişkin Almanya  ZEW ekonomik güven endeksi beklentileri karşılayamadı. Avrupa borsalarında ise hisse bazlı hareketlerin etkisiyle pozitif seyir görüldü. Bugün Euro Bölgesi’nde enflasyon verileri takip edilecek ABD’de ise gündeme konu olan veri akışında  Ağustos ayına ait perakende satış verileri piyasa beklentisi altında kalırken, bir önceki aya ait veriler ise yukarı yönlü revize edildi. Bununla birlikte New York imalat endeksi, sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri de beklentileri karşılayamadı. ABD borsalarında da hisse bazlı hareketlerin etkisiyle pozitif seyir hakimdi.

Bugün ABD’de enflasyon verileri takip edilecek

Yurtiçinde Haziran ayı işsizlik oranı % 9.6'ya yükseldi. Güne sınırlı yükselişle başlayan Borsa İstanbul, gün içerisinde bankacılık endeksine gelen alımlar öncülüğünde yükselişini kuvvetlendirdi. Bununla birlikte öğle saatlerinde PKK’nın “müzakereye hazırız” mesajı vermesine dair olan bir mesaj güvenlik risklerinde de bir derece azalma olması olarak yorumlandı. Söz konusu algı da endeksin yükselişine destek oldu. Döviz sepeti 3,22 seviyesine gerilerken, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi 11,40 seviyesinde gerçekleşti.

Teknik olarak zayıf seyrin devam ettiği endekste 73.000 seviyesi önem arz etmektedir. Endekste yükseliş denemelerinin devam edebilmesi için, 73.000 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmektedir. Bu kapsamda 74.500 direnci ön planda yer alabilir. Endekste gevşeme görülmesi durumunda ise 72.000 ve 70.000 destekleri izlenecek destek seviyeleridir. "

ALB Menkul Değerler

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.