Erdoğan, Obama ile neler görüştü?

0
2661

21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı için Paris'te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ikili görüşmeler çerçevesinde ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Yaklaşık 1 saat süren Erdoğan-Obama görüşmesi ABD'nin Paris'teki OECD Daimi Temsilciliği'nde gerçekleşti. Erdoğan ve Obama görüşme sonrası ortak açıklama yaptı. 

OBAMA: TÜRKİYE'NİN KENDİNİ VE HAVA SAHASINI SAVUNMASINI DESTEKLİYORUZ

"ABD Türkiye'nin kendini ve hava sahasını savunma hakkını destekliyoruz" diyen ABD Başkanı Barack Obama, "Türkiye ve Rusya'nın yeniden birlikte çalışması, tansiyonun düşürülmesi ve sorunu çözmek için diplomatik adımları konuştuk" dedi.  ABD Başkanı Obama dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesinde, Moskova'ya tansiyonun düşürülmesini tavsiye ettiğini de belirtti. Türkiye'nin mülteciler konusunda AB ile yaptığı zirvenin olumlu olduğunu belirten ABD Başkanı Obama, "Türkiye mülteci konusunda elinden geleni yapıyor"  dedi. 

ERDOĞAN: RUSYA İLE TANSİYONU DÜŞÜRMEK İSTİYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Türkiye'nin Rusya ile tansiyonu düşürmek istediğini belirtti. ABD Başkanı Obama ile Türkiye-Rusya arasındaki gelişmelerin değerlendirmesini yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Buradaki derdimiz, bu işin diplomatik başlıklar, söylem içerisinde nasıl neticeye kavuşturulmasıdır. Zira bölgedeki gerilimler, bizleri de üzmektedir" dedi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Derdimiz buradan zararla çıkmak değil, tam aksine bunu barışa dönüştürmek suretiyle bölgenin barışına katkıda bulunmaktır.

"EN SON ANTALYA'DA GÖRÜŞMÜŞLERDİ"

İki lider en son Antalya'da düzenlenen G20 zirvesi kapsamında görüşmüştü. Programının tamamlanmasının ardından Erdoğan öğle saatlerinde Fransa'dan ayrılarak Katar'a hareket edecek.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.