Erdoğan’dan başkanlık açıklaması

0
545

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18. muhtarlar buluşmasında konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle; Siyasi partilerin kapatılmasına karşıyım ancak herhangi bir  siyasetçinin suçunu kurumsal olarak partisi değil şahıs olarak  kendisi ödemeli. Bu milletvekili de belediye başkanı ya da meclis üyesi de olabilir. İradesini terör örgütünden yana koyanlar bunun hesabını hukuk önünde vermelidir.

Terör örgütünün mensupları için hukuk neyi emrediyorsa bu kişiler için de aynısı yürütülmelidir. Dokunulmazlık terör örgütünün ferdi olmak için değil millete daha iyi hizmet için getirilmiş bir istisnadır. Terör örgütünün emrindeki belediye başkanları ve milletvekilleri  için de içişleri bakanlığı ve yargı harekete geçmeli, geçtiğini  de biliyorum. Anayasa için dayatılan önşartlar türkiye'nin önünü açacak anayasının inşaasını zorlaştırıyor. Anayasa yeni bir yaklaşımla oluşturulmalı, başbakanın uzlaşma  çabalarını destekliyorum. Aslolan şey toplumsal mutabakatın sağlanmasıdır. Kurulacak komisyonla bu adım atılırsa sonunda arama konferansı da yapılabilir. Ardından da milletin kanaatini alıp nihai kararı vekillerle değil asıllar aracılığıyla vermek en isabetli yol olacaktır.

Her partinin yeni anayasaya ilişkin teklifini ortaya koymasında fayda görüyorum. Yeni anayasa kapsamında üzerinde durulması gereken konu başkanlık sistemidir. Başkanlık sistemi bu ülkenin tarihinde yer alan fiili uygulaması bulunan bir yönetim tarzıdır. Türkiye'nin kendi yönetim sistemini kendi ihtiyaçlarına göre belirlemeye ihtiyacı var. Başkanlık sisteminin altının nasıl doldurulacağına milletçe hep beraber karar vereceğiz. Bu sistemde yasama, yürütme ve yargı arasındaki sınırların doğru şekilde çizilmesi parlamenter sistemdeki pek çok sorunu ortadan kaldıracak.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.