‘Türkiye Rusya’ya mahkum değil’

0
2676

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Türkiye, Rusya'dan ithal ettiği ürünler konusunda Rusya'ya mahkum değil" dedi. Çelik, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Bükükekşi ve beraberindeki heyeti kabul etti.  İhracat ve üretimin önemine işaret eden Çelik, "Burada arzın ne olduğu çok önemli ama eğer talep oluşturamıyorsanız, özellikle ihracat anlamında gerekli alternatif piyasalar oluşmasında gayret göstermiyorsanız, o zaman arzınız başka sorunlarla sizin karşınıza çıkıyor. Nitekim Rusya ile olan ithalat ve ihracat durumuzda meydana gelen tıkanıklığın oluşturduğu sıkıntıları hep beraber yaşıyoruz" diye konuştu.

Tarımsal ürünlerin Rusya'ya ihracına konulan yasaklara değinen Çelik, "Bu engeller, yapılacak çalışma ve alternatif piyasalarla aşılacak engeller olarak duruyor" ifadesini kullandı. Hükümet olarak üretici ve ihracatçıların kayba uğramaması için yoğun şekilde çalıştıklarını vurgulayan Çelik, "Hükümet olarak bu konuda üzerimize düşeni yerine getiriyoruz" dedi. 

ALTERNATİF PİYASALARDAN DA TEMİN EDEBİLİRİZ AMA HENÜZ GÜNDEMİMİZE ALMADIK 

Türkiye'nin Rusya'dan daha çok mal ithal ettiğine dikkati çeken Çelik, Rusya'dan yaklaşık 3 milyar dolarlık tarımsal ithalat yapıldığını bildirdi. Buğday rekoltesinin bu yıl 22,6 milyon tonu bulduğunu bildiren Çelik, 2016 yılı içinde buğday ihtiyacı olmadığını belirtti. Çelik, 1 milyar doların üzerinde buğday ithalatı dikkate alındığında, büyük ihtimalle rekolte de yüksek olduğu için ithalat ihtiyacının gündemden çıktığını ifade etti. Buna rağmen Türkiye'nin çok sağduyulu hareket ettiğinin altını çizen Çelik, şöyle konuştu: "Yaşanan olay, dostluğumuzu bozmamalı, zedelememeli.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin normale dönmesi, özellikle tarımsal ürünlerin ithalat ve ihracatında çiftçilerimizin zarar görmemesi konusunda, biz hala ihtiyatlı açıklamalarla duruşumuzu sergiliyoruz. İnanıyoruz ki Rus piyasaları açıldığı zaman, yetkililer bir kez daha düşünür ve ilişkilerimizin normale dönüşü konusunda gerekli adımları atar. Aksi takdirde Türkiye, Rusya'dan ithal ettiği ürünler konusunda Rusya'ya mahkum değildir. Tarımsal ürünler açısından söylüyorum, önemli bölümünü kendimiz üretebileceğimiz gibi alternatif piyasalardan da temin etme imkanımız var ama bunları henüz gündemimize almış değiliz. Aklı selimin hakim olmasını bir kez daha ifade ediyoruz."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.