Erdoğan’dan flaş faiz açıklaması

0
2940

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'de faiz oranlarının yüksek olduğunu ve kimsenin bu faizlerle Türkiye'de yatırıma girmeyeceğini belirterek, faiz oranlarının tek haneli rakamlara inmesi ve daha önce yüzde 4.6 ile görülen tarihi taban seviyeye yaklaşması gerektiğini söyledi. 

Dün akşam ATV/A Haber yayınında soruları yanıtlayan Erdoğan ekonomideki gelişmeleri değerlendirirken 1 Kasım seçimlerinin ardından Türkiye'nin artık patinaj dönemini geride bırakacağını  belirterek, bu çerçevede büyüme, işsizlik ve faiz oranlarını değerlendirdi. "Şu anda ilk altı ayın büyümesi yüzde 3.1 gibi bir noktada. Bundan sonraki süreçte yüzde 5 ila 7 gibi bir büyümeyi Türkiye yakaladığı anda biz o hedeflere doğru gideriz. Hele hele büyümede 7 ortalama alırsak, zor değil, biz 9'u yakaladık, bu çok daha iyi bir noktaya gelir" diyen Erdoğan şu anda yüzde 10.1 olan işsizlik rakamlarının da aşağı çekilmesi gerektiğini bunun da ancak yatırımlarla olacağını kaydetti. Finans sektörüne seslenen Erdoğan, "Ey finans sektörü bu yüksek faizlerle kimse bu ülkede yatırıma girmez. Siz para üzerinden para kazanıyorsunuz.

Dolayısıyla yatırımcı da yüzde 15, 16, 17 faizlerle yatırım yapamaz. Biz yüzde 63 ile almıştık faizi, yönetimin borçlanma faizini, yüzde 4.6'ya kadar düşürmüştük" dedi ve ekledi: "Ama şimdi bugün piyasa faizi yüzde 10.6. Şimdi bunu bizim çok daha iyi noktaya taşımamız lazım. Tek haneli rakama bu işi indirmemiz lazım. Ama iyice indirmemiz lazım, nasıl yüzde 4.6 biz taban yaptıysak, oraya doğru tekrar inmemiz lazım. O zaman göreceksiniz yeni yatırımcılar ortaya çıkacak." Faiz oranlarının düşmesi durumunda hem yeni yatırımcıların geleceğini hem de mevcut yatırımcıların da daha farklı yatırımlara yöneleceğini belirten Erdoğan, "Bunlarla istihdam sağlayacağız. Şu anda bizim için en önemli olan nedir? İstihdam. Bir de ürün maliyetlerini düşürmemiz lazım, ki bu rekabet noktasında bize imkan açsın" ifadelerini kullandı.

UZUN MENZİLLİ FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ

Çin ile 2013 yılından beri sözleşme görüşmeleri sürdürülen Türkiye'nin ilk uzun menzilli füze savunma projesine ilişkin soruları da yanıtlayan Erdoğan, bu projenin iptal edilmesinin gerekçelerini ve bundan sonar atılacak adımları değerlendirdi. İptal edilen projenin füze savunma sistemi olduğunu hatırlatan Erdoğan "Biz uzun dönemli savunma mı taarruz mu yapacağız, önemli olan budur. Hem yerli, milli olsun hem taarruz olsun istiyoruz…

Biz iptalle bu adımı attık… Bunu ürettiğimiz anda savunmayı yapmış oluyoruz. Bu konuyla ilgili SSM çalışmaları yapacak. Ben Çin'le görüşmeleri yaptım. Ay sonu Fransa'ya gidince orayla görüşmeleri yapacağız. Burada çok farklı alternatifler kullanılabilir. İhale, hükümetlerarası anlaşma kullanılabilir, bu adım atılabilir. Bunlar zor şeyler değil. Biz o sektörde belli mesafeleri alıyoruz.

Özgüven var artık, o adımlar da atılır hale geldi" dedi. Milli Savunma Bakanlığı hafta içinde yaptığı açıklamada Çin'le görüşmeleri süren uzun menzilli füze savunma projesinin iptal edildiğini ve bu sistemin yerli imkanlarla geliştirilmesine ağırlık verileceğini açıklamıştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.