Avrupa borsaları 3 ayın zirvesinde

0
2951

Fed'in toplantı tutanaklarında yatırımcıların ABD ekonomisinin yüksek faize dayanıklı olabileceği konusunda ikna edilmesi ile Avrupa borsaları üç ayın zirvesine yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki 19 sanayi grubu da yükseldi. Endeks kapanışta %0.5 artarak 4 günde 3. kez yükseldi ve Ağustos'tan beri en yüksek seviyeyi gördü.

Fed üyeleri dünkü toplantı tutanaklarında ABD ekonomisinin güçlü olduğuna inandıklarını belirtti ve gelecek ay bir artışın uygun olabileceğine dair sinyal verdi. Üyeler büyük oranda artışın kademeli olacağı konusunda uzlaştı.

Londra'daki Commerzbank'ta ekonomist olan Peter Dixon, "Faizlerin artacak olması krizin en kötü kısmının geride kaldığına dair umut verdi. Piyasalar artık sakinleşti ve para politikasının değişeceği gerçeğine alıştı. Artışın yavaş olacağı konusunda da piyasalara bir güvence verildi" dedi.

Avrupa'da en iyi performansı otomobil üreticileri gösterdi. Volkswagen hisseleri %4.4 değerlendi. Almanya'da DAX Endeksi %1.1 yükseldi. ThyssenKrupp hisseleri karının artmasıyla %2.6 yükseldi.

Bugün İngiliz FTSE 100 Endeksi %0.8, Fransız CAC 40 % 0.1 değer kazandı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.