Erken seçim güçlü ihtimal

0
2493

Ahmet Davutoğlu,  konuşmasında erken seçimin en güçlü ihtimal olduğunu belirterek CHP ile yapılan görüşmeler sonrası şu anda hükümet ortaklığı kuracak bir zemin olmadığını vurguladı.

Ahmet Davutoğlu’nın konuşmasından satır başları ise şöyle: ''7 Haziran seçimleri ülkemizin önüne yeni tablo koymuştur. Bizim siyaset felsefemizde millet amir devlet adamları memurdur. Millete görev verilmez millet görev verir. İki ayı aşkın süre geçti seçimlerin üzerinden teknik olarak CHP ve Kılıçdaroğlu ile görüşmeler çerçevesinde fikir sunmak niyetinde değilim sadece. Bu görüşmelerin hangi siyasi zeminde cereyan ettiğini milletimizin yakından görmesi önem taşıyor. Çok zor süreçlerden geçtik bu iki ay içinde. Ülkemiz geniş kapsamlı eş zamanlı 3 terör örgütünün saldırısına maruz kaldı. Bir an dahil ülkeyi hükümetsiz bırakmamaya gayret ettik bu bizim ilk ödevimizdi. İkinci ödevimiz madem oylarımızda düşme yaşandı milli irade bize bir anlamda kendinizi değerlendirin demiştir. Üçüncü ödev milletimiz bize bundan sonra uzlaşı kültürü içinde oturun ve konuşun demiştir.

Koalisyon görüşmesi sonrası piyasalarda son durum 

Derin görüş ayrılıklarımız var

Koalisyon görüşmeleri çerçevesinde ulaştığımız sonuçları ele alırken kimse ne karamsarlığa, ne de bazı çevreler herhangi bir fırsatçılığa yönelmesin. Milletimizin verdiği ödevi, görevi yapmaya, sürdürmeye kararlıyız. Devlet işleyişinde bir an dahi tereddüde mahal yoktur ve olmayacaktır. Bütün temel ve hükümet meseleleri parti politikaları gözden geçirilerek takdir-i şayan çok önemli bir müktesebat oluştu. Türk demokrasi tarihinde iki partinin en derinlikli ve nitelikli görüşme. Kılıçdaroğlu ve ekibine üslup kurallarına riayetleri dolayısıyla teşekkür ediyorum. Görüşmeler açık ilkeli ve şeffaf yürümüştür. Çok iki farklı siyasi akımdan gelen siyasi partiler olarak derin görüş ayrılıklarımız olduğu bir vakadır.

Erken seçim güçlü ihtimal 

Başta dış politika ve eğitim olmak üzere temel anlayış farklılıkların olduğu aşikar. CHP'ye süreli bir reform hükümeti kurularak birlikte bir çalışma yapmayı bu tablo sonrasında da ülkeyi seçim öncesinde hükümetsiz bırakmamak yönünde teklifte bulunduk. Şu anda bir hükümet ortaklığı kuracak zeminin olmadığı yönünde bir kanaat oluşmuştur. Yeniden milli iradeye başvurmanın artık tek ihtimal haline geldiğini söyleyebiliriz. Erken seçim önümüzde görünen güçlü bir ihtimaldir.''
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.