Euro 11,5 yılın dibinde…

0
534

Asya borsaları, yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde hafta başında gördüğü rekor seviyelerden düşüşünü sürdüren ABD borsalarına paralel gerilerken, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bugün açıklayacağı para politikasına dair kararı öncesinde Euro 11,5 yılın dip seviyelerinde seyrediyor.

EURO'DAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.4 gerilerken, Avustralya, Malezya ve Çin borsaları ekside seyrediyor. Buna karşılık merkez bankalarının küresel çapta para politikalarını gevşetmesi artıda seyreden Nikkei endeksi ve Güney Kore borsasını destekliyor. AMB'nin bugünkü toplantısının ardından bu ay başlayacak 1 trilyon Euro’nun üzerinde tutardaki tahvil alım programının ayrıntılarını açıklaması bekleniyor. Açıklamalar öncesinde baskı altında kalan Euro ise 1.1061 dolara kadar geriledi.

Euro’daki değer kaybı, doların altı önemli para birimi karşısındaki seyrini izleyen dolar endeksini 11,5 yılın yeni zirvesi olan 96.061'e taşıdı. Fed'in yaz aylarından itibaren faiz artırmaya başlayacağına dair beklentiler dolardaki değer artışını destekliyor. Yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisi ABD'deki ekonomik toparlanmanın faiz artırımına imkan verecek ölçüde güçlü olup olmadığına ilişkin ipucu verecek. Uzmanlar Ocak ayında 257,000 artış kaydeden tarım dışı istidamın Şubat'ta 240,000 artacağını tahmin ediyor.

EURO 11 YILIN DİBİNDE

Yatırımcılar AMB'nin bu ay başlatacağı tahvil alım programına dair yapacağı açıklamaları beklerken, Euro 11,5 yılın en düşük seviyelerine yakın işlem görüyor. Euro, yüzde 0.1 kayıpla 1.1065 dolar seviyesinde, dün gördüğü Eylül 2003'ten bu yana en düşük seviye olan 1.1061'e yakın işlem görüyor. AMB'nin bugünkü faiz kararının ardından 1 trilyon Euro’nun üzerinde tahvil alımını öngören nicel gevşeme programının ayrıntılarını açıklaması bekleniyor.

Uzmanlar tahvil alımlarının zaten piyasada fiyatlandığını ve ayrıntıların büyük ihtimalle Euro’da keskin hareketlere yol açmayacağını, ancak ABD ile Euro Bölgesi para politikalarındaki ayrışmanın Euro’yu baskı altında tutacağını belirtiyorlar. Euro’daki değer kaybı doların altı önemli para birimi karşısındaki seyrini izleyen dolar endeksini 11,5 yılın yeni zirvesi olan 96.061'e taşıdı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.