Euro’da korkutan senaryolar

0
2442

Yunanistan’da gelecek ay yapılacak seçimleri tasarruf karşıtı muhalefet partisi Syriza Partisi’nin kazanacağı ve ülkenin kurtarılma paketin tehlikeye sokacağı endişesi ile Euro dolar karşısında 2 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Los Angeles’te MUFG Union Bank NA traderlarından Kazuo Shirai, “Euro dolar karşısında ilk çeyrekte 1.20 dolar seviyesini kıracak. Bu durum ABD ekonomisindeki toparlanmanın sürmesinden ziyade Avrupa ve diğer bölgelerdeki sıkıntılardan kaynaklanıyor” dedi.

 Euro Ne Kadar?

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) büyümeyi canlandırmak için para birimini zayıflatıcı ek önlemler alacağı spekülasyonları ile Euro, 16 önemli para biriminin 11’i karşısında, geriledi. Yen, Asya hisselerindeki gerilemenin güvenli varlık olarak nitelendirilen yene talebi desteklemesi ile 3 gün içinde ilk kez yükseliş gösterdi. Çin yuanı dolar karşısında 6 ayın en düşük seviyesine geriledi. 

Euro dolar karşısında, 1.2132 dolar ile Temmuz 2012’den bu yana en zayıf seviyeyi görmesinin ardından yüzde 0.1 düşerek Tokyo saati ile 14:22’de 1.2139 dolardan işlem gördü.  Euro yen karşısında yüzde 0.3 gerileyerek 146.23 yen seviyesine indi. Yen dolar karşısında yüzde 0.2 güçlenerek 120.45 yene geldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.