‘Euro’da yükseliş nereye gider?

0
2778

İçeride siyasi belirsizlik, dışarıda ise Fed’in faiz beklentisi doların ateşini yeniden yükseltti. Dün 2.86’yı gören dolar yeni rekor kırdı. Uzmanlar, “Kısa vadede dolara satış gelebilir. Ama orta ve uzun vadede yükseliş devam edebilir” görüşündeler.

Dolar dün 2.86 TL seviyesine yükselerek yeni bir rekor kırdı. Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) eylül ayında faiz artıracağına yönelik beklenti ve içerideki siyasi atmosfer dolardaki yükselişi tetikleyen iki önemli faktör olarak sarılanıyor. Uzmanlara göre dolar; Merkez Bankası’nın faiz kararına bağlı olarak 2.77 ila 2.90 arasında hareket eder.

DOLAR 2.93 TL’Yİ GÖREBİLİR

Analistlere göre yükseliş sürerse euronun 27 Ocak tarihindeki 3.27’lik rekorunu kırması sürpriz olmaz. Kurlardaki yükseliş, gram altının da ilk etapta 104 TL’ye yükselmesine yol açabilir. Işık FX Direktörü Halil Reçber, dolardaki yükselişle ilgili olarak “Beklenen bir hareketti. ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı beklentileriyle dolar eylülde 2.93'e kadar çıkarabilir” diye konuştu.

GELİŞENLERDE DURUM BENZER

Brezilya ve Güney Afrika’nın para birimleri dolar karşısında rekor seviyede düştü. Bu trend devam edecek. Gelişmekte olan ülkelerdeki dolar hareketi euroyu da tetikliyor. Euroda bir hafta içinde 3.27 TL'yi bekliyoruz” dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.