Faiz artırımı “travmatik” olabilir

0
2634

Credit Suisse Group AG CEO'su Tidjane Thiam, mevcut düşük faiz döneminin sonu geldiğinde, küresel piyasalarda "travmatik bir olay" riski gördüğünü söyledi.

53 yaşındaki Thiam, New York'ta Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, "Açık olmam gerekirse, tüm bu dönemin sonunda, göreceli olarak travmatik bir olay meydana gelme ihtimali oldukça yüksek," dedi ve "Çok büyük ihtimalle faiz yükselecek ve bunun reel ekonomi, reel dünya ve buna bağlı olarak finansal hizmet şirketleri üzerinde etkileri olacak. Savunma durumunda bir pozisyon almak zorundayız" şeklinde görüş bildirdi.

Fed'in faiz görünümüne ilişkin spekülasyonlar, yatırımcıların küresel ekonominin ABD'de bir faiz artırımına dayanacak denli güçlü olup olmadığını anlamaya çalışmaları ile birlikte, menkul kıymet piyasalarında dalgalanmaya neden oldu. Vadeli işlem piyasaları, Fed'in 16 Aralık'ta dokuz yıl sonra ilk faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 66 olarak gösterirken, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi'nde ekonomiyi desteklemek için parasal teşviği genişletme taahhüdünde bulundu.

Daha önce, Fed'in faiz artırımını Mart ayına erteleyebileceği beklentileri, Fed Başkanı Janet Yellen'ın Kongre'de kanun yapıcılara yaptığı konuşmada, gelecek ay faiz artırımın "canlı bir olasılık" olduğunu söylemesi ve daha sonra beklenenden daha iyi çıkan istihdam verisinin bu durumu kuvvetlendirmesinin ardından zayıflamıştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.