‘Faiz artırımında yavaş gidilmeli’ 11.10.2016

Chicago Fed Başkanı Evans, para politikasının erken sıkılaştırılmasının sosyal maliyetlerinin yüksek olabileceğini söyledi

0
1957

Chicago Fed Başkanı Charkes Evans, ABD ekonomisinin muhtemelen tam istihdam seviyesinde olmadığını ve enflasyonun hedefin altında seyretmeyisürdürdüğünü söyledi ve faizin çekirdek enflasyonun yukarı yönde hareket etmesine kadar faizin düşük tutulması gerektiği uyarısında bulundu.

Evans, bugün Sydney’de yaptığı konuşmanın metninde, “Büyük resesyon’dan kaynaklanan hasarların giderilmesi, işgücü kalitesinin daha güçlenmesi ve uzun süreli büyüme için krtşk olmaya devam ediyor,” dedi ve “ABD ekonomisinin hatalı bir şekilde tam istihdam seviyesinde olduğunu değerlednirmek ve para politikasını erken sıkılaştırmak yüksek sosyal maliyetlere yol açacacaktır” şeklinde görüş bildirdi.

Fed politika yapıcıları Eylül ayında altıncı toplantı üst üste gösterge faizi değiştirmedi. Ancak Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bu kararına üç üye, faiz artırımı yönünde oy kullanarak muhalif kaldı. Fed Başkanı Stanley Fischer, bu toplantıda alınan kadarı “kılpayı” olarak niteledi.

Evans, geçen hafta yaptığı gözlemi tekrarlayarak, para politikasının yakında değişebileceğini belirtti. 20-21 Eylül’deki FOMC toplantısınn tutanakları Çarşamba günü açıklanacak.

FOMC’un bir sonraki toplantısı 1-2 Kasım’da yapılacak. ABD merkez bankası yıla dört faiz artırımı projeksiyonu ile başladı, ancak zamanla bu projeksiyon yalnızca bir faiz artırımına düştü. Yatırımcıların ve ekonomistlerin çoğu faiz artırımının Aralık ayında yapılmasını bekliyor.

FOMC toplantılarında bu yıl oy kullanma hakkı bulunmayan Evans, Fed’im faiz artırımına gitmeden önce, enflasyonun yüzde 2 hedefine yaklaması gerektiğini düşüncesinde.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.