Faiz artışı için 2016 önerisi…

0
2553

Politika faizini artırmadan önce emin olmaları gerektiğini belirten Evans, yine de iyileşmeye zarar vermeden faiz artırımlarına bu yıl başlanabileceğini ifade etti.

Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkına sahip olan Evans "Faiz oranlarını artırmaya başlamak konusunda gelecek yılın başına kadar yeterli güvene sahip olacağımı sanmıyorum" ifadesini kullanırken, mevcut durumda yüzde 5,5 seviyesindeki işsizlik oranının olması gerekenden hala yüzde 0,5 daha yüksek olduğuna işaret etti. Enflasyonun ise yıllardır Fed'in yüzde 2 hedefinin altında seyrettiğine dikkati çeken Evans, "Enflasyonun hedefe 2018 yılından önce ulaşmayacağı" öngörüsünde bulundu.

Fed'in 'güvercin' üyelerinden biri olarak nitelendirilen Evans, ayrıca enflasyon hedefinin bir miktar üstüne çıkılmasının ciddi bir zarara yol açmayacağını sözlerine ekledi. Analistler, Chicago Fed Başkanı Charles Evans'ın Fed'in bu yıl faiz artışından yana olan diğer üyeler karşısında çok etkili olamayacağı değerlendirmesini yapıyor.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı 16-17 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Fed Başkanı Janet Yellen'ın bu toplantının ardından basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.