‘Faiz artışı kademeli olacak’

0
2996

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizi artırmasının ardından Başkan Janet Yellen basın toplantısı düzenledi. Fed Başkanı Yellen, faizin 25 baz puan artırılması kararından sonra yaptığı açıklamada faiz kararıyla ABD'de olağanüstü bir dönemin sonuna gelmesinin temsil edildiğini söyledi. Ekonomide toparlanmanın tam olarak sağlanmasa da önemli bir yol katettiğini belirten Yellen, faiz artırımlarının kademeli ve ılımlı olacağını vurguladı.  Ekonomik aktivite ve istihdam piyasası için görünüme yönelik risklerin dengeli olduğunu belirten Yellen, gelecekteki adımların ekonominin nasıl geliştiğine bağlı olacağını vurguladı. Yellen konuşmasında. ABD dolarının değer kazanmasının enflasyon üzerinde yarattığı baskının geçici olduğuna dikkat çekti. "Piyasa enflasyon beklentilerinde düşüş, risk, likidite primlerinde değişiklikleri yansıtıyor olabilir" diyen Yellen, anket bazlı enflasyon beklentilerinin bir kısmının genel olarak istikrarlı olduğunu söyledi.

'İLK FAİZ ARTIŞININ ETKİSİ ZAMAN ALIR'

Para politikası adımlarının ekonomik sonuçlarının etkilemelerinin zaman alacağını söyleyen Fed Başkanı, ilk faiz artırımının öneminin çok abartılmaması gerektiğini söyledi ve "Ters rüzgarlar arasında konut kaldıraç azaltımı, mali daralma, belirsizlik var" dedi.  Yellen, "Eğer büyüme hayalkırıklığı yaratırsa faizler büyük olasılıkla daha yavaş şekilde artar" derken para politikasının etkilerinin gecikmeli olarak gösterdiğinin farkında olduklarını söyledi. Fed'in ihtiyatlı ve kademeli bir şekilde hareket edeceğini vurgulayan Yellen, önümüzdeki günlerde finansal gelişmelerin izleyeceğini ve gerektiği taktirde araçlarda ayarlama yapabileceğini söyledi. 

ENFLASYON YÜZDE 2 HEDEFİNİ YAKALAR

Enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine gideceğine inandıklarını belirten Yellen, bir kez daha faiz artırmak için enflasyonun yüzde 2 olduğunu görmenin gerekmediğine dikkat çekti. Yellen, "Enflasyonun performansını izlemeye ihtiyacımız var ancak petrol fiyatlarında güçlü bir yükseliş beklemiyoruz" diye konuştu. Yellen, işsizlik oranında düşüşün, güçlü istihdam piyasası atıl kapasitenin ortadan kaldırılmasına yardım edeceğini söylyen Yellen, faizleri uzun süre sıfıra yakın tutmanın şoklara yanıt verme alanını daralttığından endişe ettiklerini söyledi ve önümüzdeki yıllarda resesyona girme olasılığından emin olmadığını söyledi. 'Bilanço için en iyi büyüklüğün ne olduğunu söyleyemem, kriz öncesinden daha geniş bilanço olabilir" diyen Yellen, finansal koşulların ekonomik büyümeye yardım etmesini beklediklerinin altını çizdi.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizi artırmasının ardından Başkan Janet Yellen basın toplantısı düzenliyor.

Yellen'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

– Fed kararı olağanüstü bir dönemin sona ermesini temsil ediyor.

– Faizlerin normalleşmesi muhtemelen kademeli olacak.

– Önümüzdeki dönemde ılımlı faiz artırımları uygun olacaktır.

– Ekonomik aktivite ve istihdam piyasası için görünüme yönelik riskler dengeli. 

– Gelecekteki adımlar ekonominin nasıl geliştiğine bağlı olacak.

– Piyasa enflasyon beklentilerinde düşüş, risk, likidite primlerinde değişiklikleri yansıtıyor olabilir.

– Anket bazlı enflasyon beklentilerinin bir kısmı genel olarak istikrarlı.

– Para politikası adımlarının ekonomik sonuçları etkilemeleri zaman alacak. 

– İlk faiz artırımının öneminin çok abartılmaması önemli. 

– Nötr Fed faiz oranı alışılmadık şekilde düşük ve büyük olasılıkla yavaş şekilde yükselecek.

– Ters rüzgarlar arasında konut kaldıraç azaltımı, mali daralma, belirsizlik var. 

– Eğer büyüme hayalkırıklığı yaratırsa faizler büyük olasılıkla daha yavaş şekilde artar. 

– Para politikasının etkilerini gecikmeli olarak gösterdiğinin farkındayız. 

– Fed ihtiyatlı ve kademeli bir şekilde hareket edecek.

NTVpara

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.