Faizde ilk adımı kamu bankaları atacak 03.11.2016

Faiz indiriminde, kamu bankaları öncü rol oynayacak.

0
409

Bir süreden beri Türkiye’nin gündeminde önemli konulardan birisi olan faiz indirimi konusunda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem çeşitli açıklamalarda bulundu.

Banka kredilerinde düşüşün süreceğini öngördüğünü ve yeni dönemde kamu bankalarının öncü rol oynayacağını söyleyen Ertem, Türk lirasının mevcut seviyesinin Türkiye’deki makro verilerin bir yansıması olduğunu belirten Ertem, döviz kurunda seviyeden ziyade volatilitenin daha önemli olduğunu da ifade etti.

Ertem, NTV canlı yayınında, bankacılık sektörünün, ekonomik büyümenin yüzde 5’in üzerinde gerçekleşmesi yolunda önemli görevlere sahip olduğunu ancak Türkiye’de bankaların kredi verme iştahının düşük olduğunu söyledi.

Ertem, ihracattaki düşüşün yatırımlardaki eksikliğe bağlı olduğunu belirtirken, Türkiye ekonomisinin 3. çeyrekte yüzde 2.8-3 aralığında büyüyeceğini beklediğini sözlerine ekledi. Ertem, ABD ekonomisinin kendisinin faiz artırımına henüz hazır olmadığını ve FED’in Aralık’ta faiz artırma olasılığının “şüpheli” olduğunu kaydetti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.