Faizler 1 ayın en düşük seviyesinde

0
2622

Tahvil – bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi Hazine ihale sonuçlarının iyi gelmesi ve beklentilerin oldukça altında gelen enflasyon verisinin ardından son bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Güne yüzde 7,99'dan başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi Hazine'nin gerçekleştirdiği yılın ilk ihalesinde sonuçların iyi gelmesi ve aralık ayı enflasyon verisinin beklentilerin oldukça altında gelmesinin ardından 30 baz puan gerileyerek yüzde 7,69'a geriledi.

Gösterge tahvilin bileşik faiz en son 5 Aralık'ta yüzde 7,67'yi görmüştü. 10 yıllık tahvil faizi ise güne yüzde 8,02 seviyesinden başladıktan sonra bu seviyeden gelen alımların etkisiyle yüzde 7,84'e kadar indi.

Analistler, aralık ayı enflasyon verilerinin son 2,5 yılın en sert düşüşünü göstermesi, Hazine'nin ise yılın ilk ihalesinde hedeflediği satışı yapmasının ardından tahvil-bono piyasasında alımların hızlandığını ifade ediyor.

Hazine, bugün gerçekleştirdiği 5 yıllık gösterge tahvilin ihracında ortalama bileşik faiz yüzde 7,94, 10 yıllık TÜFE'ye endeksli tahvilin yeniden ihracında ortalama bileşik faiz yüzde 1,9 seviyesinde gerçekleşti.

17 Kasım'da yapılan 5 yıllık gösterge tahvilin ihracında ortalama bileşik faiz yüzde 8,26, 29 Eylül'deki 10 yıllık TÜFE'ye endeksli tahvilin ihracında ise ortalama bileşik faiz yüzde 2,08 seviyesinde gerçekleşmişti.

Hazine, bugün düzenlediği iki ihalede piyasaya 5 milyar 517,5 milyon lira borçlandı.

"Faizlerin yüzde 7,50 seviyesini test etme ihtimali oldukça arttı"

Ata Portöy Fon Yönetimi Direkötürü Cem Tözge, konuya ilişkin değerlendirmesinde, ihale sonuçlarının oldukça iyi geldiğini söyledi.

Beklentinin 5 baz puan altında gerçekleşen ihalelerde Hazine'nin her iki tahvilde de hedeflediği satışı yaptığını kaydeden Tözge, ihale sonuçları sonrası piyasada alımların arttığını ifade etti.

Tözge, bugün oldukça iyi gelen enflasyon verisi ile beraber yarın yapılacak ihaleler sonrası faizlerin tekrar yüzde 7,50 seviyesini test etme ihtimalinin oldukça arttığını aktardı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.