Faizler 8,96 seviyesini gördü

0
2464

Güne yüzde 8,74'ten başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi en düşük yüzde 8,69'u gördükten sonra bu seviyeden gelen satışların etkisiyle yüzde 8,96'ya çıkarak 27 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Ruble önderliğinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde geçen haftadan itibaren görülen değer kayıpları dün ivme kazanırken, Türk Lirası varlıklar da bu durumdan olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

Gelişen ülke para birimlerinin dolar karşındaki değer kaybının devamı dolar/TL'de yeni zirvelerin görülmesine neden olurken, gösterge tahvilin bileşik faizi de aralık ayının başından itibaren 140 baz puan yükseldi.

Analistler, TL'de görülen değer kaybının faizlerin de yükselmesine sebep olduğunu kaydederken, kurlardaki bu seviyelerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) beklenen faiz indirimlerini ötelediğini bunun da tahvillere satış getirdiğini aktarıyor.

Kurların seyrinin takip edileceğini belirten analistler, yarın açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı ve sonrasında yapılacak açıklamaların piyasaların yönü üzerinde etkili olacağını aktarıyor.

Analistler, gösterge tahvilin bileşik faizinde teknik olarak yüzde 8,65 seviyesinin üzerinde kalınmaya devam ettikçe yüzde 9,00'un direnç konumunda olduğunu ifade ediyor

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.