“Fed 2016`da faiz artırır”

0
510

Küresel piyasalar bu hafta gerçekleşecek olan Fed toplantısına odaklanmış durumda. Piyasaların beklentisi Fed'in bu toplantıda faiz artışına gideceği yönünde. Dolayısıyla artık asıl merak edilen soru Fed'in ilk faiz artışından sonra nasıl bir patika izleyeceği.

İngiliz Financial Times gazetesi 51 üst düzey ekonomist ile Fed'in faiz politikasına ilişkin bir anket gerçekleştirdi. Ankete katılan ekonomistlerin üzerinde düşünce birliğine vardığı en temel unsur, Fed'in faiz artışının özellikle gelişmekte olan piyasalarda önemli sonuçlar yaratacağı.

Ekonomistler Fed'in 2016 yılındaki faiz patikasına ilişkin analizlerini de paylaştılar. Buna göre ankete katılan ekonomistlerin yüzde 24'ü Fed'in 2016 yılında her biri 25 baz puanlık iki faiz artışına gideceğini düşünüyor. Yüzde 39'luk bir bölüm ise 3 artış olacağı görüşünde. Dört artış olacağını düşünenler ise yüzde 30 oranında.

Anketin medyanına bakıldığında 2016 yılında toplamda 75 baz puanlık, 2017 yılında ise toplamda 100 baz puanlık daha artışın yaşanacağı öngörülüyor.       

Bu konuda daha uç fikirleri olaran ekonomistler de bulunuyor. Ankete katılan iki ekonomiste göre Fed önümüzdeki iki yıl boyunca 300 baz puanlık artışa gidecek. Bunun karşısında önümüzdeki 24 ay boyunca Aralık'taki artıştan sonra sadece bir kere 25 baz puanlık artış olacağını öngören ekonomistler de bulunuyor.

Ankete katılan ekonomistlere göre ABD'nin önümüzdeki iki yıl boyunca teknik resesyona girmesi ihtimali yüzde 15, Fed'in faizleri tekrardan sıfır seviyesine indirmesi olasılığı ise yüzde 20 olarak görülüyor.  

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.