Fed Aralık’ta faiz artırımı olasılığını düşürebilir

0
2395

Citigroup'a göre, Fed bu hafta, açıklamalar ve FOMC tutanaklarını kullanarak Aralık ayında faiz artırımı olasılığını düşürebilir.

Citigroup'un G-10 döviz strateji küresel başkanı Steven Englander, müşteriler için hazırladığı notta, Fed'in ilave ekonomik, finansal ve teröre ilişkin riskler dikkate alındığında, bu hafta yetkililerin yapacağı konuşmları veya yarım açıklanacak olan FOMC toplantı tutanaklarını, Aralık toplantısında faiz artırımına gidileceğine ilişkin olasılığı yüzde 85-90'dan yüzde 70-80'e düşürmek için kullanabileceğini kaydetti.

Notta, piyasanın şahin eğiliminde olduğu ve buna göre pozisyon aldığı, bu nedenle, ya tutanaklardan ya da yetkililerin yorumlarından gelebilecek güvecin tonlu sürprizin bir risk oluşturabileceği kaydedildi.

Englander, FOMC'un Aralık ayında faiz artırımını işaret etmeye devam edeceğini, ancak faiz artırımı sonrası artırım hızının yavaş olacağını belirtebileceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan, şahin tonlu bir sürprizin ise yükselen çekirdek TÜFE enflasyonu üzerinde durulması ve Fed'in güçlü dolar ve enerji şoklarına bakmakta olduğunun işaret edilmesi ya da Mart ayındaki toplantıda faiz artırımının canlı bir olasılık olduğunun işaret edilmesi olabilir

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.