Fed başkanları konuştu

0
2515

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, ABD'de enflasyonun önümüzdeki yıl yeniden sıçrayışa geçeceğini söyleyerek merkez bankasının faizleri artırmak için önümüzdeki ay harekete geçebileceğinin sinyalini verdi.  Washington'da konuşan Fischer, enflasyonun gelecek yıl yüzde 1,5'e yükselmesini ve orta vadede yüzde 2 hedefine ulaşmasını beklediğini  ifade ederek, "Bazı güçler, özelliklede güçlü dolar ve düşük enerji  fiyatları 2015'te enflasyonu aşağıda tuttu. Ancak bu güçlerin etkileri gelecek yıl azalmaya başlayacak" diye konuştu. '

'FAİZ ARTIRIMINA ERKEN YA DA GEÇ BAŞLAMAK EŞİT RİSKTE'

New York Fed Başkanı William Dudley, küresel ekonomiye yönelik endişelerin azaldığını belirterek, "Fed'in para politikasını normalleştirmeye başlamak için belirlediği şartların kısa süre içinde sağlanması gayet mümkün görünüyor" dedi.  Dudley, ABD'de kısa vadeli reel faiz oranının büyük olasılıkla çok düşük olduğunu, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin para politikasını sıkılaştırmaya başlamak için zamanın doğru olup olmadığını dikkatli şekilde düşünmesi gerektiğini söyledi. Ülke ekonomisinin normal trendin üstünde büyümeyi sürdürdüğünü kaydeden Dudley, iç talebin artan tüketici harcamalarıyla güçlendiği ve konut sektörünün iyileşmeye devam ettiğini dile getirdi. Dudley, aynı zamanda işgücü piyasasının tam istihdama ulaşmak üzere olduğuna işaret ederken, "Şu an sürdürülebilir tam istihdam hedefimize yılın başındakinden çok daha yakınız" ifadesini kullandı.  Öte yandan, enflasyon hedefine yönelik endişelerinin bulunduğunu vurgulayan Dudley, "Endişeliyim çünkü enflasyon yüzde 2 hedefimizin altında seyretmeye devam ediyor ve hala aşağı yönlü riskler var. Ancak, ekonominin normal trendin üzerinde büyümeye devam etmesi, bu endişeleri azaltmalı" görüşünü paylaştı.  Dudley, bununla birlikte, faiz artırımına erken ya da geç başlamanın şu an aynı seviyede risk teşkil ettiğini belirtirken, geç kalmanın ekonominin aşırı ısınmasına, erken başlamanın ise toparlanmanın bozulmasına neden olabileceği değerlendirmesini yaptı.  'POPÜLİST

'KIZGINLIK ŞAŞIRTICI DEĞİL'

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker ise, Fed'e karşı güçlü tepkileri anladığını ve Fed'in rolüne ilişkin kamuoyundaki tartışmayı sağlıklı bulduğunu söyledi. Lacker, birçok insanın Fed'in finansal krizden bu yana ekonomi üzerinde çok fazla etkili olduğunu düşündüğüne işaret ederek, 'populist kızgınlık'ın şaşırtıcı olmadığını ifade etti. Lacker konuşmasında ayrıca, Fed'in ilk faiz artırımından sonra para politikasını sıkılaştırmaya çok yavaş şekilde devam etmesini beklediğini, ancak Fed'in her toplantıda faizler konusunda teredde düşmemesi gerektiğini de ifade etti.

'SIFIRA YAKIN FAİZ RİSKLİ'

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, başkent Washington'da katıldığı konferansta, sıfıra yakın faiz oranlarının ekonomi için ciddi riskler oluşturduğunu belirterek, Fed'in faizleri artırmaya bir an önce başlaması gerektiğini söyledi. Bullard, Fed'in işgücü piyasasına yönelik kriterlerinin sağlandığını dile getirirken, "Fed'in hedeflerine ulaşıldığı halde para politikaları, 2009'da biten durgunluktan bu yana aynı uç seviyelerde korunmaya devam ediyor. Ancak, uç seviyelerdeki faiz oranlarını test etmeyi sürdürmek için hiçbir neden yok" dedi. 

'FAİZLER KADEMELİ YÜKSELMELİ'

Chicago Fed Başkanı Evans da, faiz artış sürecine yönelik açıklamalar yaptı. Evans şunları söyledi: ABD'de enflasyonun sürdürülebilir şekilde arttığını 2016'nın ilerleyen dönemlerinde görebiliriz, yüzde 2'nin altı seviyeye 2018 sonunda ulaşılır. Faiz artırımından önce enflasyonda yukarı yönlü ivmenin görülmesi kritik.” Evans Fed'in ilk artırımın ardından faizleri son derece kademeli yükseltmesi gerektiğini belirtti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.