Fed başkanları konuştu

0
2851

San Francisco Fed Başkanı John Williams, ekonominin iyileşmeye devam etmesi ve enflasyonun artacağına yönelik güven oluşması halinde Aralık ayındaki FOMC toplantısında faiz artırımı için gülü bir zemin  ortaya çıkabileceğini söyledi.  USA Today gazetesine konuşan Williams, "Ekonomik toparlanmada kırılganlık veya ivme yokluğunun çok fazla kanıtını görmüyorum. Deniz aşırı zayıflıkların ihracatı vurması gibi engeller olsa da hala yüzde 2 büyümeye devam ediyor gibi görünüyoruz" dedi. Williams, FOMC'nin oy verme hakkına sahip bir üyesi olmaya devam ediyor.

Cumartesi günü yaptığı açıklamada da, "Faiz artırımının zamanlamasını veriler belirleyecek" ifadelerini kullanmıştı.

'İPLE ÇEKİYORUM'

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ekonominin Fed'in bir faiz artırımını kaldırabilecek kadar güçlü olacağı zamanı iple çektiğini, dört gözle beklediğini söyledi. Evans ayrıca, Fed'in faiz artırımından kısa süre sonra bu artırımı geri kalmak zorunda kalıp kalmayacağı konusunda dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Evans konuşmasında ayrıca, halkın Fed'in yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşma taahhütüne ilişkin makul endişeleri olabileceğini söyledi. Evans, "Enflasyon beklentileri, piyasa reaksiyonlarına ve çekirdek enflasyonyun son 6 yıldır yüzde 1,5 ve altında olduğuna baktığımda, insanların yüzde 2 hedefine ulaşılacağı konusunda makul endişeleri olabileceğini görüyorum" diye konuştu. Evans, kamuoyunun Fed'in yüzde 2 hedefine ulaşmak istediğine inanmaması halinde hedefe ulaşmanın daha zor hale geleceğini de vurguladı. Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota, 2006 yılından bu yana ilk faiz artırımının yapılması beklenen Aralık ayı FOMC toplantısına katılmayacak.  FOMC'de bu yıl oy verme hakkı bulunmayan Kocherlakota yaptığı yazılı açıklamada, "Kendimi Aralık ayı FOMC toplantısına katılmaktan çekiyorum" diye konuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.