FED bitti, gözler şimdi bilançolarda

0
2510

Dünya genelinde hisseler, Samsung Electronics Co. ve Deutsche Lufthansa AG gibi şirketlerin karların analist tahminlerinin altında kalması ve Arjantin’in tahvil ödemesi gerçekleştirememesi ile değer kaybediyor. Petrol, emtianın gerilemesine öncülük ederken, dolar güçlendi. Portekiz tahvilleri ise bir bankanın sermayesini yükseltmesi gerekmesi ile düştü.

MSCI Dünya Endeksi Londra saati ile 11:27’de yüzde 0.3 gerilerken, Avrupa hisseleri düşüşü 2. güne taşıyor. Standard & Poor's 500 endeks vadelileri ise geriledi. Portekiz hükümet tahvilleri, Banco Espirito Santo SA hisselerinin yüzde 27 değer kaybetmesi ile geriledi. Dolar 16 önemli para biriminin tümü karşısında yükseldi. Batı Teksas tipi ham petrol (WTI), yüzde 0.9 düşerken, mısır yüzde 0.5 geriledi.

Samsung, Seul’da yüzde 3.7 değer kaybederek, teknoloji hisselerini aşağı itti. Lufthansa, Adidas AG’ye katılarak piyasa güncellemelerinin ardından gerileyen Avrupa şirketleri arasında girdi. Euro Bölgesi enflasyonu, Temmuz ayında yüzde 0.4 yavaşlama ile 2009’dan bu yana düşük seviyesine inerken, işsizlik beklenmedik şekilde geriledi. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Arjantin'in 13 milyar dolarlık borcu geri ödeyememesi ile temerrüde düştüğünü açıkladı.

Viyana’da bulunan Raiffeisen Capital Management hisse senetleri müdürü Herbert Perus, “Bugünün en önemli başlığı kar açıklamaları. Addidas’ın kar açıklaması oldukça hayal kırıcıydı” dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.