‘Fed bu yıl faiz artırmayacak’

0
626

Dünya Ekonomik Forumu kapsamında Davos'ta bulunan milyarder yatırımcı George Soros, Bloomberg'in sorularını yanıtladı.

ABD Merkez Bankası'nın bu yıl yeniden faiz artıramayacağını söyleyerek "Bu yıl yeniden faiz artırımı yapılırsa şaşırırım" diyen Soros, Fed'in faiz indirimine gidebileceğini iddia etti. Soros, faiz artırımı yerine merkez bankacıların borçlanma maliyetlerini düşürebileceğini belirtti.

Soros, hisse sentlerinde alım yapmak için erken olduğunu ve bu yıl yaklaşık yüzde 8,5 düşüş gösteren Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nde "short" gittiğini söyledi.Soros, ayrıca ABD Hazine tahvillerinde "long" gittiğini sözlerine ekledi.

ÇİN'DE SERT KAYIPLAR OLACAK

Çin ekonomisinin sert inişe yöneldiğini ve bu inişin küresel deflasyonist baskıları daha da kötüleştireceğini söyleyen Soros, bu durumun hisse senetlerini aşağı çekip, ABD Hazine tahvillerine destek olacağını söyledi.

Ünlü spekülatör, "Sert iniş pratik olarak kaçınılmaz. Ben bunu beklemiyorum, bunu gözlemliyorum. Çin bunu yönetebilir. 3 trilyon dolarlık reservi ile birlikte, kaynakları var ve politikarında daha geniş toleransı var" diye konuştu.

Soros ayrıca, Çin'in aşırı borçlanmasından kaynaklanan yavaşlamanın, sorunları dünyanın diğer kısmına bulaştırdığını söyledi, Soros, Çin ve bunun yanında düşen petrol ve ham madde fiyatlarının deflasyonun temel sebepleri olduğunu belirtti.

TRUMP, IŞİD GİBİ KORKU PROPAGANDASI YAPIYOR

Soros'un eleştirilerinden batılı politikacılar da nasibini aldı..

Mülteci kriziyle boğuşan Avrupa Birliği'nin dağılma eşiğinde olduğunu savunan Soros, Merkel'in mülteci planının özensizce hazırlandığını öne sürdü..

ABD Başkan aday adayı Donald Trump da Soros'un hedefindeydi. Donalp Trump'ın IŞİD gibi korku propagandası yaptığını belirten Soros, demokrat parti aday adayına başkanlık yarışında şans tanımadı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.