FED faiz artırırsa piyasalar ne olur?

0
3267

Senem Türkanoğlu

Karar bugün açıklanıyor. Peki piyasaları derinden etkilemesi beklenen karar ne yönde açıklanacak?Ve tabi ki kararın piyasalar üzerindeki etkisi nasıl olacak?

Şu an piyasalarda cevabı en çok aranan bu iki soruyu GCM  Menkul Değerler Araştırma Direktörü Erdoğan Turan’a sorduk… İşte olası Fed senaryoları…

Turan, öncelikle 25 baz puan veya altında bir faiz artırım kararı gelmesi ve Fed'den gelecek döneme dair dataya bağımlı halin devamı şeklinde bir olasılık üzerinde durdu. Turan’a göre bu ihtimal dahilinde görece güvercin ifadeler duyarsak Borsa İstanbul'da 72 bin seviyesine hatta bu seviyenin de altına doğru geri çekilmeler görülebilir. Dolar / TL kurunda ise bu ihtimalin gerçekleşmesi durumunda 3.10 seviyesine yaklaşan bir hareket görülme ihtimali hayli yüksek.

Faiz artırımı olmazsa?..

Peki artırım olmazsa… Bu ihtimal için ise Turan’ın Borsa İstanbul için hedef noktası 75 bin… Yine dolar/ TL kuru için ise 2.98 seviyesinin görülebileceğini belirtiyor.

Üçüncü bir olasılık?..

Turan, üçüncü bir olasılık üzerinde de durdu ve sözlerine şöyle devam etti: “Fed faiz artırmaz ama örneğin aralık ayına dair şahin ifadeler kullanırsa borsada 72 bin seviyesine doğru geri çekilme kurda 3,05 seviyesine doğru bir yükseliş yaşanabilir”

Hangi olasılık ağır basıyor?

Olasılıklar bunlar… Peki beklentilerde hangi olasılık öne çıkıyor? Bu soruyu yönelttiğimiz Turan, “Beklenti olarak bir şey söylemek oldukça güç. Çünkü bugün eğer Fed faiz artırım konusunda enflasyona bakıyorsa, artırım için biraz daha beklenebilir. Enflasyon beklentilerine paralel, faizde yapılan herhangi bir değişikliğin, sistem içinde etkilerini görmek 6-18 ay arası sürüyor. Yani Fed yarın faiz artırırsa bugün enflasyonun hangi seviyede olduğundan ziyade ortalama 1 yıl sonra nerede olacağını öngörerek artırmış olacak, faiz artışı gelirse biz Fed’in 2016 yılı içinde enflasyonun yüzde 2 hedefine çok yakın olacağını düşündüğünü varsayacağız. Burada emtia fiyatlarının seyri, değerli olan sürecinin deflasyonist etkisi, tüketici tutumu gibi bir çok değişken devrede. İstihdam ve büyüme tarafına bakarak faiz artışının zamanlamasını öngörmeye çalışırsanız, istihdam piyasası oldukça güçlü, işsizlik 4 yılda yüzde 9’dan yüzde 5’e geriledi, büyüme yine 4 yıl önce yüzde 1,7 seviyesindeydi bugün yüzde 3 seviyesinin aşıldı” şeklinde konuştu…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.