Fed faizi Mart’ta mı artıracak?

0
2749

ABD Hazine tahvili yatırımcıları, fiyat dalgalanmaları görüleceğine yönelik iddiaları bu yılın en düşük seviyesine doğru düşürdü. Fed’in 2006’dan bu yana yapacağı ilk faiz artırımının Aralık ayında geleceği olasılığının gerilemesi volatilite beklentilerinin düşmesinde etkili oldu.

ABD tahvil piyasası volatilitesinin göstergesi bu hafta 71 baz puana geriledi. Gösterge Ağustos ayında 95 baz puan seviyesindeydi. Vadeli işlem yapan traderlar, Fed’in Mart 2016'ya kadar beklemede kalacağını öngörüyor. Göstergenin bu yıl gördüğü en düşük seviye Temmuz sonundaki 70 baz puandı. 10 yıl vadeli ABD tahvil faizi bu ay başından bu yana yüzde 2’ye yakın seyrediyor.

Tokyo’daki BNP Paribas SA yöneticilerinden Tomohisa Fujiki, “ABD Hazine tahvilleri çok dar bir aralıkta seyrediyor dolayısıyla volatilite geriliyor. Yatırımcılar Fed’in beklemede kalacağını fiyatlıyor” dedi.

10 yıl vadeli ABD tahvil faizi Tokyo saati ile 11.29’da yüzde 2.06 seviyesinde yatay seyretti. Ağustos 2025 vadeli yüzde 2 faizli tahvilin fiyatı 99 15/32 oldu.

Vadeliler Fed’in 2015'te faiz artırımına gideceği ihtimalinin yüzde 32 olduğunu gösteriyor. FOMC’un 17 Eylül’de açıkladığı karar öncesinde bu ihtimal iki katı kadardı. Faiz artırımının Mart 2016’da gelmesi ihtimali yüzde 56 olarak görülüyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.