Fed faizi ne zaman artırır?

0
2570

New York Fed Başkanı William C. Dudley, Fed’ib faiz oranlarını muhtemelen bu yıl yükselteceğini ve ardından para politikasını kademeli olarak sıkılaştıracağını söyledi. Dudley’in yorumları Başkan Janet Yellen’in değerlendirmelerine benzerlik gösterdi. Yellen, küresel görünümdeki belirsizliğin faiz artırımını 2016’ya erteletmeyeceğini belirtmişti.

Dudley, Pazartesi günü New York’ta Wall Street Journal’ın ev sahipliği yaptığı bir etkinlikte, “Ekonomi oldukça iyi gidiyor. Beklentim faiz oranlarını bu yılın ilerleyen zamanlarında artıracağımız yönünde” dedi.

Dudley, büyümenin ikinci yarı yılda ilk yarıdan biraz daha zayıf olabileceğini öngördü. ABD ekonomisi ilk yarıda yıllık bazda yüzde 2.25 büyümüştü.

San Francisco Fed Başkanı John Williams, yine Pazartesi günü yaptığı değerlendirmede benzer bir argüman sundu. Yetkililerin yorumların Yellen’inkilerle paralellik gösterdi. 24 Eylül’de konuşan Yellen, Fed’in yaklaşık 10 yıldan bu yana ilk kez yapacağı faiz artırımının bu yıl gerçekleşmesinin yüksek bir ihtimal olduğunu dile getirmişti. Politika belirleyici Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) 17 Eylül’de faizleri sıfıra yakın tutmaya karar vermiş ve Çin’deki yavaşlamanın ABD büyümesi ve enflasyonuna olumsuz etki edebileceği endişesine atıfta bulunmuştu.

New York’taki BNP Paribas ekonomisti Bricklin Dwyer, “Görünümündeki değişiklik hariç tutulduğunda Fed bize faizlerin bu yılın ilerleyen zamanlarında artırılacağını söylüyor” diye konuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.