“Fed kalıcı etki yaratmaz”

0
2541

Başbakan Ahmet Davutoğlu’dan Fed açıklaması geldi. Davutoğlu, Fed'in çok kalıcı, sarsıcı bir etki olacağını düşünmediğini söyledi.

A Haber’in sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, “Bütçe disiplininden hiç bir şekilde taviz vermeyeceğiz, taahhütlerimiz kesinlikle bütçe disiplinini bozmayacak. Makro ekonomik dengeler ve finansal yapımızda son derece sağlam bir arka planımız var.” dedi. MB’ye ilişkin olarak ise Davutoğlu, “Merkez bankamız araçsal bağımsızlık yönünden gerekli adımları atar.” dedi. Başbakan, geçen haftaki oynaklıkta Türkiye’nin dünya ekonomisinden negatif olarak ayrışmadığını belirterek pozitif ayrıştığını belirtti. Davutoğlu, cari açığın kırılgan ama kontrol edilebilir olduğunu da belirtti. 'Ekonomide zayıf yanımız emtia fiyatlarından beslenen ekonomilere dönük ihracatta düşmeler olabilir' diyen Davutoğlu, komşu ülkelerde daralma varken ve küresel ekonomilerde büyüme  sınırlıyken yapılması gerekenin yeniden avrupa piyasalarına açılmak olduğunu söyledi.

Merkez bankası ile ilgili tartışmanın gerçek boyutunun ötesine taşındığı kanısında olduğunu belirten Davutoğlu, ülke ekonomisini bir bütün olarak görmek gerektiğini ve Merkez Bankası'nın bu bütünün içinde bir yapı olduğunu belirtti. Başbakan, 'Bağımsızlığa bunun dışında bakarsak resmi doğru görmemiş oluruz' diye konuştu. Yatırım ortamının iyileştirilmesi için çok önemli adımlar  düşündüklerini belirten Davutoğlu,  yatırımcıların aradığının hukuk garantisi olduğunu, bu alanda geniş bir reform planlarının olduğunun altını çizdi. Başbakan, Ocak ve Şubat'ta yatırımcıların yanı sıra devletler ve bazı yabancı kurumlarla da temaslar olacağını belirtti.

ASKERİ GEREKLİLİKLERİ YERİNE GETİRDİK

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Musul’un Başika bölgesindeki bir grup Türk askerinin geri çekilmesini değerlendirdi. “Musul'da Türk askeri eğitim görevine devam edecek” diyen Davutoğlu, her zaman askeri gereklilikleri yerine getirdiklerini, askeri tehdit varsa güç kaydırdıklarını ve yeniden tanzim için gerekli adımları attıklarını ifade etti. Başbakan Davutoğlu, muhalefet liderleri kabul ederse gelecek hafta onlarla yeni anayasa gündemiyle biraraya gelmek istediğini belirterek “Anayasanın başkanlık sistemi dahil, sükunetle tartışılabileceği bir ortam hazırlayacağız.

Cumhurbaşkanı'nın ifade ettiği iki referandum gibi konular dahil her öneri konuşulabilir. Benim tercihim net bir yetki ve sorumluluk dağılımının olduğu bir sistem kurulması. Anayasa ile yeni bir sistem kuracaksak bunun net olması lazım, karma sistemin fayda getireceğini düşünmüyorum“ dedi. Davutoğlu, Rusya'nın Türk gemisine ateş açması konusunda gerekli girişimlerin yapıldığını açıkladı. Davutoğlu, “Rusya ile iletişim kanallarını açık tutmak istiyoruz. Rusya'dan doğalgaz akışı konusunda herhangi bir sıkıntı yok. Ümit ederim Rusya varolan anlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmekten imtina etmez” dedi. Başbakan, şu anda Akkuyu Santrali’nin durmasını gerektirecek bir durum olmadığını belirtti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.