Fed öncesi piyasalarda son durum

0
2693

Küresel piyasaların yaklaşık iki aydır beklediği Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının kararları bu akşam saat 21.00'de açıklanacak. Analistler, Fed'in bugün faiz artıracağına neredeyse kesin gözle bakıldığını belirterek, karar metni ve sonrasında Fed Başkanı Janet Yellen'ın açıklamalarından, faiz artırımı ile ilgili bundan sonraki döneme ilişkin ipuçlarının aranacağını kaydediyor.  Fed öncesinde dün dolar endeksi 97,19'dan 98,29'a yükseldi, ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,21 seviyelerinden yüzde 2,29'a çıktı. ABD'de açıklanan enflasyon verilerinin beklentiler doğrultusunda gelmesinin ardından pay piyasalarında ise yükselişler görüldü.

AMERİKAN BORSALARI YÜKSELDİ

Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,90, S&P 500 endeksi yüzde 1,06 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,87 değer kazandı. Bugün yoğun veri akışının da takip edileceğini ifade eden analistler, piyasalarda dalgalı seyrin bugün de devam etmesini bekliyor. Avrupa tarafında, dün pay piyasalarının geçen hafta başından beri içinde bulunduğu düşüş trendini sonlandırarak hızlı bir şekilde yükselişe geçmesi dikkati çekti.

DÖVİZ FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

EURO/DOLAR'DA KARARSIZ SEYİR HAKİM OLDU

Dün Almanya'da açıklanan ZEW endekslerinin beklentilerden iyi gelmesinin ardından euro/dolar paritesi 1,09 ile 1,1050 seviyeleri arasındaki dalgalı hareketini devam ettirdi, Fed öncesi artan taleple Almanya ve Fransa 10 yıllık tahvil faizleri yükseldi. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 3,07, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 3,16 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 2,45 yükseldi. Asya tarafında Japonya'da açıklanan imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksinin (PMI) 52,5'e gerilemesine karşın Nikkei 225 endeksi yüzde 2,61 değer kazandı, Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise şu dakikalarda yatay bir seyir izliyor.

Yurt içinde, Fed öncesinde küresel piyasalardaki pozitif havadan destek bulan BIST 100 endeksi, son üç işlem gününde etkili olan hızlı düşüşünü sonlandırarak günü yüzde 4,11 artışla 72.157 puandan tamamladı. Analistler, piyasalarda volatilitenin arttığını, buna bağlı olarak pay piyasalarında hareket bandının çok genişlediğine dikkati çekerek, bu akşam açıklanacak Fed faiz kararı öncesinde sert dalgalanmaların devam edebileceğini tahmin ediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.